Słynny cykl 44 rysunków Jana Matejki przedstawiających portrety królów, królowych oraz książąt polskich będzie można oglądać od 24 czerwca co 2 listopada 2023 r. To wyjątkowa okazja, ponieważ „Poczet” pokazywany jest niezwykle rzadko ze względów konserwatorskich.
Jest to – obok Panoramy Racławickiej i cyklu „Warszawa” Artura Grottgera – jeden ze skarbów narodowych znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło, które w niezwykły sposób zawładnęło historyczną wyobraźnią całych pokoleń Polaków. Powstało w końcu XIX w. jako jedna z ostatnich prac mistrza.
Wydarzenia Roku Matejki rozpoczną się 24 czerwca w 185. rocznicę urodzin Jana Matejki, a zakończą 2 listopada, dzień po 130. rocznicy śmierci artysty. Obchodom towarzyszyć będą spotkania edukacyjne:
— 24.06, g. 12.00 – „Jan Matejko. Poczet królów polskich i jego znaczenie dla świadomości narodowej Polaków” – wykład
— 28.10, g. 11.00 – „Spotkanie z Janem Matejką” – zajęcia dla dzieci
— 28.10, g. 12.00 – „Szlakiem Jana Matejki po Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W hołdzie mistrzowi w 130. rocznicę śmierci artysty” – spacer tematyczny po wystawie „Sztuka polska XVII–XIX w.”
W zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się 61 prac Jana Matejki: 51 dzieł w Dziale Grafiki i Rysunku MNWr (wśród nich „Poczet królów polskich”) oraz 10 obrazów w Dziale Malarstwa.
■ Grzegorz Wojturski: „Poczet królów polskich Jana Matejki” ➸
■ Daria Kordowska: „Władcy Polski Jana Matejki w ochronnych przyłbicach” ➸
■ Aktualności i fotorelacje ➸