2024: Muzeum Widzialne – I nagroda za kampanię promocyjno-marketingową wystawy „Szaleństwa rokoka!”
Podczas gali konkursowej zorganizowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Narodowe we Wrocławiu zdobyło również III miejsce w kategorii identyfikacja wystaw czasowych – za ekspozycję „Szklane życiorysy”, natomiast trzeci zgłoszony projekt – „Muzeum cyfrowe” – został wyróżniony w kategorii grafika stron internetowych.
Fot. M. Skrabek, A. Bek-Koreń, M. Żernik oraz materiały MW
Organizowany przez Narodowy Instytut Muzeów konkurs Muzeum Widzialne to najważniejsze w Polsce wydarzenie podsumowujące działania promocyjne muzeów. Jego celem jest popularyzacja najlepszych systemów identyfikacji wizualnej i rozwiązań graficznych wdrożonych przez muzea oraz promowanie wiedzy i rozwiązań z obszaru budowy marki i działań wizerunkowych.
2024: I nagroda w konkursie Muzealna Książka Roku organizowanym przez Narodowy Instytut Muzeów dla publikacji „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” autorstwa dr Barbary Banaś
W trzeciej edycji konkursu muzea z całej Polski zgłosiły 97 publikacji. Jury oceniało książki pod względem merytorycznym i dydaktycznym, harmonii estetycznej, łączącej elementy techniczne i projektowe, a także zwracając uwagę na strategię dystrybucji, promocji publikacji oraz udostępniania.
Fot. A. Podstawka (MNWr), NIM MKR 2024
Katalog „Szklane życiorysy…” towarzyszył pierwszej w Polsce ekspozycji poświęconej niezwykle bogatej, a ciągle mało znanej twórczości kobiet-projektantek szkła. Publikacja zawiera eseje biograficzne poświęcone Wandzie Zawidzkiej-Manteuffel, Halinie Jastrzębowskiej-Sigmund, Eryce Trzewik-Drost, Reginie Włodarczyk-Puchale, Barbarze Kaczmarek-Górskiej, Marii Słaboń, Barbarze Świstackiej i wielu innym genialnym „szklarkom”. Wśród nich także laureatkom prestiżowych nagród z ostatnich dwóch dekad: Aleksandrze Kujawskiej, Agnieszce Leśniak-Banasiak czy Agnieszce Bar. To pozycja obowiązkowa dla pasjonatów polskiego powojennego wzornictwa!
2024: IDOL dla Pawilonu Czterech Kopuł – Instytucji Otwartej dla Osób z Niepełnosprawnością Wzroku – oraz nagroda w kategorii IDOL Środowiska Osób z Niepełnosprawnością Wzroku dla koordynatorki ds. dostępności w MNWr dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu dostosowany jest do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym z niepełnosprawnością wzroku – wyposażony jest m.in. w system YouWay, audioprzewodnik, tyflomapy, organizowane są tu także cykliczne zajęcia integracyjne.
Fot. A. Podstawka
Konkurs IDOL organizowany jest przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem. Nagrody przyznawane są osobom i instytucjom, które stawiają dostępność i troskę o drugiego człowieka na pierwszym miejscu.
2024: XII Głogowska Nagroda Historyczna – przyznana dyrektorowi Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotrowi Oszczanowskiemu oraz dyrektorowi Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie Waldemarowi Hassowi za wspólną akcję sprowadzenia średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa
„Pomysł i realizacja to są zupełnie dwa różne światy. Antypody. W tym, że te antypody się scaliły i doszło do tego niezwykłego wydarzenia, że piękna Salomea wróciła do siebie, niewielka jest moja zasługa. Ta największa leży po stronie pana prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza oraz pana dyrektora Hassa. Sukcesem bowiem było sprowadzenie rzeźby z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa i konserwatorskich, a później jej wyeksponowanie. Jako dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu pragnę wszystkim tym, którzy się w to z wielkim profesjonalizmem zaangażowali, bardzo serdecznie podziękować” – powiedział odbierając nagrodę dyrektor Piotr Oszczanowski.
Fot. M. Iżycki (MAH w Głogowie), M. Lorek (MN we Wrocławiu)
2023: Sybilla 2022 – Wyróżnienie w kategorii Wystawy czasowe 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 dla „Abakanowicz. Totalna” ➸
Jak podkreślali jurorzy, wystawa w Pawilonie Czterech Kopuł dawała odbiorcom szansę zapoznania się nie tylko z reprezentatywnym dla twórczości Magdaleny Abakanowicz zbiorem jej prac, ale także z poznaniem ewolucji konceptualnej i warsztatowej działalności artystki. Ekspozycji towarzyszył bogaty program edukacyjny oraz projekty twórcze, performerskie, a także seminarium dla animatorów kultury.
Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Zamku Królewskim na Wawelu, pamiątkowy dyplom odebrały kuratorki wystawy: dr Barbara Banaś i Iwona D. Bigos, towarzyszyły im Iwona Gołaj i Barbara Przerwa z Działu Edukacji oraz Aleksandra Ziemlańska z Działu Promocji i Komunikacji MNWr.
2023: Wyróżnienie w konkursie Muzealna Książka Roku organizowanym przez Narodowy Instytut Muzeów dla jubileuszowej publikacji „Intrygujące! Nasze fascynacje Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2018−2023”
Do konkursu zgłoszonych było 171 publikacji z 90 muzeów. Jak pisał we wstępie do „Intrygujących!” dyrektor MNWr Piotr Oszczanowski: „Historia tej książki zaczyna się 1 sierpnia 2018 r., kiedy to opublikowany został tekst zatytułowany Ocalona Madonna, poświęcony rzeźbie z kolumny maryjnej przy wrocławskim kościele Świętego Wincentego i Świętego Jakuba. Rzeźba ta była uznana za zaginioną i jest obecna we Wrocławiu jedynie pod postacią kopii. Jej oryginał w 2018 r. odnalazł się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Było to niezwykle ekscytujące odkrycie. I tego rodzaju właśnie frapującym tematom poświęcony został muzealny blog, który zatytułowaliśmy Intrygujące! ”.
fot. M. Lorek, D. Matloch (NIM)
2023: Dolnośląska Nagroda Kulturalna Silesia dla Elżbiety Berendt, kierowniczki Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu
Nagroda przyznawana od 2008 r. przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego stanowi wyraz szczególnego uznania dla osób i instytucji, których działania, postawy i inicjatywy w nadzwyczajny sposób wzbogacają regionalną spuściznę kulturalną.
2022: Nagroda im. Antoniego Kaliny dla wystawy „Naprawiacze” w konkursie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
Nagroda ma na celu popularyzację najciekawszych inwencyjnych dokonań z zakresu etnografii, etnologii oraz antropologii społeczno-kulturowej.
Ekspozycja „Naprawiacze” poświęcona była różnym aspektom naprawiania oraz ludziom, którzy niepotrzebne, odrzucone, porzucone obiekty gromadzą, naprawiają, przetwarzają, dostrzegając w nich wartość praktyczną, ale również nieoczywiste piękno, świadectwo historii i losów człowieka czy znak czasów…
2022: I miejsce w regionalnej edycji konkursu IDOL dla Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum wyróżnione zostało w kategorii Instytucja Dostępna dla Niewidomych, natomiast Agata Iżykowska-Uszczyk z Działu Edukacji P4K w kategorii Idol Środowiska.
2021: Sybilla 2020 – I nagroda w kategorii Wystawy czasowe 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku dla „Willmann. Opus magnum” ➸
Prezentacja dzieł Michaela Willmanna w Pawilonie Czterech Kopuł uznana została za najlepszą wystawę czasową roku 2020 w Polsce. Organizatorami konkursu było Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, gala odbyła się 22 września 2021 roku w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
2020: I miejsce dla Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu w konkursie IDOL organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych, w kategorii PLACÓWKA KULTURY
2019: I miejsce dla Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu w konkursie IDOL organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych, w kategorii PLACÓWKA KULTURY
2019: Nagroda honorowa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek przyznana w 59. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018 dla publikacji „Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku” autorstwa Małgorzaty Korżel-Kraśnej
Czy to możliwe, aby kartki książki były poduszkami? Tak stało się w przypadku „Rewolucji w sypialni. Łóżka w XIX wieku”, czyli kolejnemu znakomitemu studium poświęconemu historii meblarstwa, autorstwa kustosz Małgorzaty Korżel-Kraśnej.
2019: Grand Prix i nagroda główna XV Konkursu „Dolnośląska Budowa Roku” przyznane Muzeum Narodowemu we Wrocławiu za przebudowę i zmianę sposobu użytkowania Pawilonu Czterech Kopuł
Jurorzy podkreślili, że rewaloryzacja i przebudowa Pawilonu Czterech Kopuł pozwoliła na przywrócenie obiektowi należnego mu blasku i funkcji, a renowacja odbyła się z poszanowaniem aspektów historycznych i kompozycyjnych.
Docenili również proekologiczne rozwiązania zastosowane w Pawilonie – w budynku do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji wykorzystywana jest energia z odnawialnych źródeł energii, a także bezemisyjną działalność.
Organizatorem konkursu jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Muzeum Widzialne 2019 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu zdobyło III nagrodę
w kategorii wystaw czasowych.
Uznanie jurorów zdobyła identyfikacja wizualna wystawy
„Moc natury. Henry Moore w Polsce”,
prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej.
Sybilla 2017 – „Moda na Cranacha” wyróżniona w kategorii Wystawy sztuki 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku
Muzeum Widzialne 2017 – dwie pierwsze nagrody dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Projekt Muzeum Widzialne to przestrzeń popularyzacji działań wizerunkowych polskich muzeów.
7 listopada 2017 roku w Muzeum Plakatu w Wilanowie odbyła się uroczystość podsumowania III Przeglądu Muzeum Widzialne oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zdobyło dwa pierwsze miejsca: za identyfikację wizualną Muzeum oraz za kampanię promocyjno-marketingową Roku Kościuszkowskiego, a także wyróżnienie za publikację Nowe horyzonty w nowych mediach.
Szczegółowe informacje na temat nagrodzonych projektów:
Kampania promocyjno-marketingowa Rok Kościuszkowski
Nowa identyfikacja wizualna
WYDARZENIE MUZEALNE ROKU
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1983 roku. Jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w dziedzinie muzealnictwa. Wręczane podczas konkursu nagrody – statuetki Sybilli swą nazwę zawdzięczają słynnej Świątyni Sybilli w Puławach, gdzie pierwsze polskie muzeum założyła księżna Izabela Czartoryska.
Muzeum Narodowe bierze udział w konkursie od 1985 roku, od tego czas otrzymało 34 nagrody i wróżnienia w różnych kategoriach, w tym 3 Grand Prix za wystawy: „Artur Grottger” (1988), „Michael Wilmann – malarz baroku” (1995) i „Obyczaje cechów śląskich” (2002) oraz 14 pierwszych nagród (statuetek Sybilli).
Dotychczasowe sukcesy potwierdzają artystyczną i naukową rangę wystaw organizowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz renomę instytucji w ogólnopolskim środowisku kulturalnym.
Nagrodzone wystawy:
Rok 1985 — Plastyka ziem zachodnich
Rok 1986 — Nasza Galeria (cykl wystaw sztuki współczesnej)
Rok 1987 — Artur Grottger – Grand Prix
Rok 1988 — Sztuka polska XX wieku
Rok 1991 — Fotografia polska we Lwowie
Rok 1992 — Współczesna sztuka czeska
Rok 1994 — Michael Willmann, malarz baroku – Grand Prix
Rok 1995 — Artyści polscy na festiwalach międzynarodowych 1975–1995 – nagroda indywidualna dla Mariusza Hermansdorfera
Rok 1996 — Artyści Wrocławia 1945–1970 – nagroda indywidualna dla Mariusza Hermansdorfera
Rok 1997 — Musica sacra. Motywy muzyczne w sztuce śląskiej XIII–XVIII wieku
Rok 1998 — Maria Jarema – Nagroda Główna
Rok 1999
— Miedzy ekspresją a metaforą – I nagroda w kategorii wystaw sztuki
— Moda 1840–1939 roku. – I nagroda w kategorii Wystawy historyczne, biograficzne i literackie
Rok 2000
— Ornamenta Silesiae – I nagroda w kategorii Wystawy historyczne, biograficzne i literackie
— Śląsk, Schlesien, Slezsko – I nagroda w kategorii wystaw etnograficznych
Rok 2001
— Dawne zaułki Wrocławia w grafice, rysunku, malarstwie i fotografii – I nagroda w kategorii Wystawy historyczne, biograficzne i literackie
— Kondycja ludzka – III nagroda w kategorii wystaw artystycznych
— „Budy” i „Komody”. Śląskie stroje ludowe – I nagroda w kategorii wystaw etnograficznych
Rok 2002 — Obyczaje cechów śląskich – Grand Prix
Rok 2003
— Tajemnice Orientu. Laka japońska – I nagroda w kategorii Wystawy historyczne, biograficzne i literackie
— Jerzy Kalina. NIE-BO. INSTALACJA RETROSPEKTYWNA – II nagroda w kategorii Wystawy sztuki
Rok 2004 — Dom śląski – dom europejski – I nagroda w kategorii Wystawy historyczne
Rok 2006 — Przeniesienie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu do nowej siedziby. Wystawa stała „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” – 2 nagroda w kategorii Dokonania z zakresu zarządzania i organizacji
Rok 2007
— I nagroda za katalog „Fotografia” (redakcja: M. Hermansdorfer, opracowanie: A. Sobota), w kategorii: Osiągnięcia z zakresu działalności naukowej
— II nagroda za wystawę „Cesarski przepych – mieszczańska prostota. Meble 1. poł. XIX wieku” i towarzyszący jej katalog „Meble pierwszej połowy XIX wieku” (kurator: M. Korżel-Kraśna), w kategorii: Wystawy historyczne, biograficzne i literackie
— II nagroda za adaptację i nową aranżację galerii sztuki śląskiej XIV-XVI wieku w kategorii: Dokonania z zakresu zarządzania i organizacji (I nagrody w tej kategorii nie przyznano)
Rok 2008
— II nagroda „Cesarski przepych – mieszczańska prostota” i towarzyszący jej katalog „Meble pierwszej połowy XIX wieku”, w kategorii Wystawy historyczne za wystawę
— II nagroda za adaptację i nowa aranżację galerii sztuki śląskiej XIV-XVI wieku ( I nagrody w tej kategorii nie przyznano), w kategorii Organizacja
Rok 2011 — Wystawa „Polska sztuka współczesna” znalazła się wśród czterech nominowanych wydarzeń w kategorii „Zarządzanie i organizacja, w tym inwestycje muzealne”
Rok 2013 — Główna nagroda – Sybilla w kategorii „Konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury” za konserwację 86 witraży i zespołów witrażowych z kolekcji własnej
Rok 2016 — Wyróżnienie – za wystawy „Wrocławska Europa” i „Augustyn Czyżowicz. Taka była rzeczywistość…”
Rok 2018 — Sybilla 2017 – „Moda na Cranacha” wyróżniona w kategorii Wystawy sztuki 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku
Rok 2021 — Sybilla 2020 – „Willmann. Opus magnum” I nagroda w kategorii Wystawy czasowe 41. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku
Rok 2023 — Sybilla 2022 – „Abakanowicz. Totalna” wyróżniona w kategorii Wystawy czasowe 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku
Nagrodzone publikacje:
Rok 2000 — Sztuka polska XX wieku – I nagroda w kategorii Publikacje
Rok 2002 — Sztuka XX wieku. Prace artystów zagranicznych. – III nagroda w kategorii Publikacje
Rok 2003 — Sztuka na Śląsku XII–XVI w. – I nagroda w kategorii Dokonania z zakresu działalności naukowej
Rok 2004 — Ceramika i szkło polskie XX wieku – I nagroda w kategorii Dokonania z zakresu działalności naukowej
Rok 2006 — „Malarstwo Niderlandzkie” w opracowaniu Bożeny Steinborn – 1 nagroda w kategorii Dokonania z zakresu działalności naukowej
Rok 2008 — I nagroda za katalog „Fotografia” (redakcja M. Hermansdorfer, opracowanie: A. Sobota), w kategorii Dokonania naukowe
Rok 2009
— I nagroda za 3–tomowy katalog „Ikonografia Wrocławia” (I i II tom pod red. naukową Piotra Łukaszewicza, opracowanie Ewa Halawa, Magdalena Szafkowska i Krystyna Bartnik, III tom autorstwa Zofii Bandurskiej) – w kategorii Dokonania naukowe
— II nagroda za kronikę jubileuszow
— Muzeum Narodowe we Wrocławiu 1947–2007 (red. naukowa Mariusz Hermansdorfer, oprac. Robert Heś, Małgorzata Korżel-Kraśna) w kategorii „Publikacje”
Rok 2011 — I nagroda w kategorii „Opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne” za katalog „Ikonografia Dolnego Śląska”. Pocztówki, t. I–II
Rok 2012 — I nagroda w kategorii „Opracowania naukowe, publikacje i wydawnictwa multimedialne” za katalog zbiorów „Malarstwo europejskie XV–XX w.” (III tomy)
Rok 2013 — Wyróżnienie w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” za katalog Oręż europejski
Rok 2017 — Wyróżnienie za publikację Nowe horyzonty w nowych mediach
Rok 2019 — Nagroda honorowa Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, przyznana w 59. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018 za publikację Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku (Małgorzata Korżel-Kraśna)
Rok 2021 — Nagroda edytorska Pióro Fredry 2021 dla publikacji Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu (Barbara Banaś)
Rok 2023 — Wyróżnienie dla publikacji „Intrygujące! Nasze fascynacje Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2018−2023” w konkursie Muzealna Książka Roku organizowanym przez Narodowy Instytut Muzeów
Rok 2024 — Katalog „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” Muzealną Książką Roku 2024 w konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Muzeów