Fragmenty architektonicznej dekoracji kościoła pw. Świętej Trójcy w Żórawinie, zabezpieczone przez wrocławskie Muzeum Narodowe i przechowywane w formie wieloletniego depozytu, wróciły do świątyni.
W kościele w Żórawinie rozpoczęły się prace konserwatorskie, a przekazane dziś elementy dekoracyjne w niedalekiej przyszłości powrócą na swoje pierwotne miejsca.
Są to dwa piaskowcowe zworniki loży kolatorskiej w formie uskrzydlonych główek anielskich oraz drewniany zwornik sklepienia nawy z herbem rodowym Cathariny von Hanniwaldt z domu von Schweidinger.
Fot. Magdalena Lorek
Catharina wraz z mężem, radcą cesarskim Adamem von Hanniwaldtem (1567–1621), byli inicjatorami i fundatorami manierystycznej przebudowy kościoła, do której dzięki kontaktom Adama na dworze praskim zaangażowano czołowych twórców europejskich tego okresu.
Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie w 2024 r. został uznany za Pomnik Historii. Realizowane obecnie kompleksowe prace konserwatorskie mają przywrócić dawną rangę oraz piękno tej świątyni – najwybitniejszego zabytku sztuki manieryzmu w naszej części Europy.