❦
Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku ➸
Małgorzata Korżel-Kraśna, Wrocław 2020
Katalog towarzyszący wystawie „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX wieku” poświęcony jest jednemu z najważniejszych mebli towarzyszącemu człowiekowi. Ukazuje jego historię w kontekście przemian relacji międzyludzkich. Nie jest to tylko opowieść o meblarstwie, ale także o obyczajach.
W wiekach XVIII i XIX nastąpiło najwięcej nowości w tworzeniu stołów. Powstało wówczas bardzo wiele nowych typów tych mebli, co wynikało z ważnych zmian społecznych i cywilizacyjnych. Na początku XVIII stulecia w domach europejskich pojawiło się nowe pomieszczenie – salon, który przyczynił się do rozkwitu życia towarzyskiego i także do powstania bardzo wielu stolików do spożywania napojów, do gier. Ponadto dążenie do coraz bardziej wygodnego życia spowodowało masową wręcz produkcję różnych stołów do innych pomieszczeń.
W XIX wieku salon jako dotychczasowe centrum życia towarzyskiego i rodzinnego został zastąpiony nowym pokojem przeznaczonym do stałego spożywania posiłków – jadalni. To jadalnie stały się od tej pory głównym miejscem rodzinnego biesiadowania i przyjmowania wizyt. W nich zaś zaczęły królować duże stoły, najczęściej rozsuwane, aby wszyscy goście mogli przy nich usiąść.
Autorką katalogu jest badaczka dawnego meblarstwa – Małgorzata Korżel-Kraśna.
Projektantem katalogu jest artysta Łukasz Paluch.
— Więcej wpisów w cyklu #zoom_na_książki ➸
— Zapraszamy również do lektury wpisów z cyklu ↡ Muzealnicy polecają ➸