Wykład Anny Zwiech w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”
Zaproszenie na prezentację multimedialną będącą relacją z wypraw krajoznawczych organizowanych w ramach działalności stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce” szlakiem księstwa brzeskiego i oleśnickiego.
Za sprawą księcia Bolesława Krzywoustego Polska została podzielona na dzielnice, których władcami pozostawali jego synowie. W wyniku kolejnych podziałów jednolitego początkowo księstwa śląskiego, przeistaczały się one w coraz mniejsze księstwa.
W ramach wykładu zaprezentowane zostaną atrakcje kulturowe, zabytki historycznych księstw oraz przybliżony jedyny w skali kraju Szlak Polichromii Brzeskich z Pomnikiem Historii w Małujowicach, kościołem, którego ściany i stropy w całości okrywają oryginalne gotyckie freski.
Uczestnicy poznają również kościół pw. Podwyższenia Krzyża, którego wnętrze olśniewa przepychem barokowego malarstwa iluzjonistycznego wykonanego przez jezuitę Jana Kubena. Zaprezentowany także zostanie brzeski Ratusz – uznany za perłę śląskiego renesansu – z barokową salą rajców oraz XVI-wieczny Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Nie zabraknie opowieści o zabytkach księstwa oleśnickiego, m.in. zespole pałacowym von Reichenbachów w Goszczu z rokokowym wystrojem, kościele zamkowym, bazyliką mniejszą pw. św. Jana Apostoła z mauzoleum książąt oleśnickich i słynnej Bibliotece Łańcuchowej z XVI wieku, jak również o najcenniejszym zabytku Oleśnicy – Zamku Książęcym.
Prezentacja będzie bogata w przykłady założeń dworskich oraz ciekawostek architektonicznych. Jej autorką jest Anna Zwiech – przewodnik turystyczny, krajoznawca, lider stowarzyszenia „Zakochaj się w Polsce”. Kolejny z serii wykładów odbędzie się 26 maja 2024, a tematem prezentacji będzie przeszłość i sztuka biskupiego księstwa nyskiego.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, spotkanie w sali audiowizualnej (s. 116), wstęp wolny.
Fot. Anna Zwiech
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸