Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Obiekt: Wywieszka warsztatu ślusarskiego
Autor: nieznany
Data powstania: 2. połowa XVIII wieku
Wymiary: wysokość 75,5 cm × szerokość 53,5 cm
Tworzywo: żelazo
Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą elementów – wywieszki w kształcie klucza, która zawieszona jest na esowatym ramieniu. Obiekt wykonany z żelaza, jednobarwny.
Przejdźmy do omówienia klucza. Uchwyt klucza wykonany został w stylu rokokowym. Jego kształt przypomina układ stworzony z trzech falistych linii. Układają się one w trójkąt czubkiem skierowanym ku górze, jednak jego boki nie są proste.
Dwa ramiona nawiązują kształtem do motywu litery C, jeden kształtem odnosi się do esowatego motywu. Sprawia to wrażenie dużej ozdobności uchwytu. Pod spodem złączenie pierścieniowym węzłem, który łączy uchwyt klucza z jego rurkowatym trzonem.
Uchwyt klucza zamocowano do esowatego ramienia wywieszki przy pomocy pręta. Pręt ułożono w meandryczny kształt, co oznacza, że kształt ten przypomina ornament w formie ciągłej linii, załamującej się pod kątem prostym.
Ramię wywieszki składa się z dwóch prętów o esowatym kształcie, pomiędzy którymi zostały umieszczone ozdobne rozpórki. Rozpórki również mają meandryczną formę.
Dwa ostatnie ozdobne elementy ramienia są w kształcie owalnym. W przed ostatnim z nich umieszczono czteroliść, czyli kontur w kształcie kwiatu o czterech płatkach.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego