Tłoki medalowe ze zbioru Muzeum Narodowego we Wrocławiu
18 stycznia – 24 kwietnia 2022
Kuratorka wystawy: Magdalena Karnicka
Prezentacja unikatowych zabytków związanych z mennictwem – tłoków medalowych, które znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Za ich pomocą odbijano i powielano medale w wielu egzemplarzach i z różnych metali, początkowo – podobnie jak w przypadku monet – pracę tę wykonywano ręcznie, za pomocą tłoków górnych i dolnych, później pracę mincerza zastąpiły maszyny.
Na ekspozycji obejrzeć można m.in. obiekty wykonane w XVII, XVIII i XIX w., np. za pomocą których wybito medale nagrodowe wrocławskich szkół, medal jubileuszowy Johanna Sigismunda Haunolda, medal upamiętniający koronację cesarza Karola VI, czy też medal z okazji hołdu mieszczan wrocławskich złożonego Fryderykowi Wilhelmowi II.
Znajdujące się w zbiorze Muzeum Narodowego we Wrocławiu tłoki pochodzą z wrocławskiej kolekcji sprzed II wojny światowej. Na wystawie warto zwrócić uwagę m.in. na stemple służące do bicia medali nagrodowych dla uczniów wrocławskich szkół z 1. poł. XVII w., z 1646 i ok. 1657 r., autorstwa wrocławskiego twórcy medali Johanna Buchheima (1623-1683), oraz z 1689 r. wykonane przez uznanego niemieckiego medaliera Johanna Neidhardta (zm. 1715). Z kolei wrocławski medalier Johann Kittel (1656–1740) wykonał stemple do odbijania medalu upamiętniającego 50-lecie pracy we wrocławskiej radzie miejskiej jej prezesa i radcy cesarskiego Johanna Sigismunda von Haunolda (1634–1711). Medal ten wręczany był podczas zorganizowanej z tej okazji uroczystości. Johann Kittel jest również autorem tłoków medali z okazji wybudowania nowego budynku Gimnazjum św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Numizmaty te ufundowane zostały przez kupca Johanna Kretschmera i wręczane podczas uroczystości szkolnej w dniach 2–3 lipca 1710 r.