Wystawa „Kimono jako doświadczenie…” jest świetną okazją do przyjrzenia się ubiorom europejskim inspirowanym kostiumami wschodnimi.
Dzięki swojemu luźnemu, wygodnemu krojowi autentyczne ubiory wschodnie „wchodziły” do europejskiej szafy za pośrednictwem stroju domowego już na przełomie XVII i XVIII w. Szlafrok o kroju zapożyczonym z ubiorów wschodnich stał się przyodziewkiem mężczyzny oddającego się w zaciszu domowym zajęciom intelektualnym i artystycznym.
Natomiast od XVI w., gdy rozpowszechniła się moda na zabawy kostiumowe, stroje wschodnie stały się żelaznym punktem maskaradowego repertuaru. Fascynujące – choć często bałamutne – opowieści o świecie haremu i otaczającej go atmosferze egzotyki, intrygi i erotyzmu zachęcały Europejczyków do portretowania się w kostiumach wschodnich.
O strojach z epoki i orientalnych inspiracjach opowiadać będzie w weekend zamknięcia wystawy „Kimono jako doświadczenie” wybitna specjalistka w dziedzinie historii mody dr Małgorzata Możdzyńska-Nawotka, a wygłoszone przez nią wykłady opatrzone zostały równie spektakularnymi tytułami: „Szanujmy mężczyzn w szlafrokach” i „Noc w haremie”. Zapraszamy 24 i 25 sierpnia 2024 r. do Muzeum Narodowego we Wrocławiu!
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸