Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Obiekt: Rycina „Ćwiczenia gimnastyczne”
Autor: Jan Benjamin Strachowski
Data powstania: 1757
Technika: akwaforta
Wymiary: wys. 435 × szer. 313 mm (grafika obcięta)
Dzieło ukazuje tytułowe ćwiczenia gimnastyczne. Na pierwszym planie, po prawej stronie, widzimy siedzącego na koniu generała. Spogląda on na stojących na wprost niego mężczyzn. Ustawieni są w rzędzie, twarzą w stronę generała. Mężczyźni stoją plecami do siebie, ustawieni są od najwyższego do najniższego.
Parę metrów za nimi, w centrum grafiki, przedstawiona jest trójka akrobatów. Tworzą figurę wieży. Jeden siedzi na ramionach drugiego, trzeci zaś wykonuje nad nimi obrót w powietrzu. Wybił się z ramion środkowego akrobaty.
W 1/3 górnej części obrazu ukazanego mamy akrobatę wykonującego ćwiczenia na linie. Na drugim planie, po lewej stronie widać dziesięciu mężczyzn w dwóch rzędach naprzeciwko siebie. Każdy z mężczyzn trzyma szablę skierowaną w stronę drugiego. Szable krzyżują się w powietrzu. Po prawej stronie od grupy mężczyzn widzimy samotnego gimnastyka, który kroczy po linie. Na ostatnim planie, na tle gór, dwójka akrobatów skacze w powietrzu, trzeci idzie po linie.
Rozbudowane obramowanie całego przedstawienia również zasługuje na osobny opis: składa się z elementów architektonicznych, takich jak postumenty czy obeliski, przechodzących organicznie w rokokowe grzebienie i roślinne ornamenty. Również i ta rama z rocaille jest przestrzenią opanowaną przez akrobatów: od lewej strony przytrzymuje ją mężczyzna na drabinie, po prawej zaś dwójka podtrzymuje bęben, od którego odbija się trzecia osoba. W górnej partii z ozdobnych grzebieni zeskakują gimnastycy, trzeci zaś siedzi na środku liny zawieszonej, wydaje się, z nieba. Na szczycie, pośrodku obramowania, nad całym przedstawieniem stoi akrobata w tanecznej pozycji.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego