Znajdujący się obecnie w zbiorach Los Angeles County Museum of Art obraz Petera Paula Rubensa przedstawiający Świętą Rodzinę z gołębicą zdobił kiedyś pałac w Brzezince nieopodal Oleśnicy.
Dzieło namalowane przez antwerpskiego mistrza ukazuje Świętą Rodzinę: Marię, Józefa oraz Dzieciątko Jezus z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego. Towarzyszy im św. Anna pochylająca się nad Matką Boską. U stóp Chrystusa ukazany został św. Jan Chrzciciel, ostatni z proroków, który zapowiadał przyjście obiecanego Mesjasza.
Do lat 30. XX w. był najcenniejszym dziełem prywatnej kolekcji sztuki zgromadzonej przez hrabiów Kospothów w pałacu w Brzezince nieopodal Oleśnicy.
Przechowywane w Gabinecie Dokumentów MNWr akta zatytułowane „Gemälde des Grafen Kospoth” przynoszą niezwykle ciekawe ustalenia dotyczące historii tej przebogatej w arcydzieła malarstwa niderlandzkiego prywatnej kolekcji. Opisują również kwestie związane ze sprzedażą tego wspaniałego dzieła. Zanim jednak obraz opuścił Brzezinkę, został skopiowany przez nieznanego nam z nazwiska twórcę.
Wykonana kopia zachowała się w kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zaprezentowana zostanie na wystawie „Rubens na Śląsku”, na której widzowie zapoznają się również z najnowszymi badania na temat historii jej powstania. Nie będzie to jednak jedyne dzieło na tej prezentacji pochodzące z owej jednej z najpiękniejszych niegdyś barokowych rezydencji śląskich…
Jubileuszowa wystawa „Rubens na Śląsku” udostępniona zostanie zwiedzającym w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 385. rocznicę śmierci Petera Paula Rubensa – 30 maja 2025 roku – i potrwa do 30 listopada 2025. Kuratorzy: dyrektor MNWr dr hab. Piotr Oszczanowski oraz kustoszka Działu Grafiki i Rysunku MNWr dr Aurelia Zduńczyk.