Wykład dr Karoliny Rybickiej w ramach cyklu „Było, minęło – szlakiem nieistniejących kolonii i wsi na Dolnym Śląsku”
Rogóżka (Wolmsdorf) była wzmiankowana w źródłach już w 1364 r. Początkowo była to niewielka leśna osada, ale tutejsze złoża dolomitu i marmuru przyczyniły się do jej znaczącego rozwoju. W 1743 roku uruchomiono wapiennik, w którym przerabiano dolomit na wapno palone. Dwie dekady później we wsi wybudowano murowaną kaplicę św. Ignacego. Stanęła ona w miejscu starszego, drewnianego obiektu pw. Najświętszej Marii Panny i św. Franciszka Ksawerego.
Istotnym wydarzeniem w historii wsi było odkrycie jaskini krasowej w listopadzie 1884 r. Doszło do niego w czasie eksploatacji złóż marmuru. Nowa lokalna atrakcja otrzymała nazwę Wolmsdorferhöhle. Podziemne korytarze miały ponad 300 m, a we wnętrzu jaskini odnaleziono szczątki zwierząt z epoki Plejstocenu. Na przełomie XIX i XX w., we wsi istniał sklep, szkoła, schronisko Kalkbergbaude oraz gospoda Zur Tropfsteinhöhle. W 1886 r., w Rogóżce na świat przyszedł malarz Franz Joseph Wagner.
Po zakończeniu działań wojennych nastąpiła całkowita wymiana ludności niemieckiej na polską. Jednak specyficzny mikroklimat przyczynił się do stopniowego wyludniania się wsi, która całkowicie opustoszała w latach 70 XX w.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, spotkanie w sali audiowizualnej (s. 116), wstęp wolny.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸