Dwadzieścia godzin przyglądania się, mierzenia, opisywania i pakowania. Dwie konserwatorki, dwaj montażyści, kuratorka i kolekcjoner ostrożnie i delikatnie przygotowywali do podróży blisko 330 ceramicznych figurek, które następnie z Warszawy przyjechały do Wrocławia.
Zobaczyć je będzie można już w październiku na wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”.
Fot. Pracownia Konserwatorska MNWr
Teraz czas na sesję fotograficzną – każdy obiekt będzie miał swoje zdjęcie i stronę w katalogu – gratki dla kolekcjonerów!
Ciekawe, która psia figurka podbije serce zwiedzających: chart z Tułowic, pudel z Ćmielowa a może wyżełek z łapką z Chodzieży? W porcelanowej ferajnie projektowanej przez rzeźbiarzy z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie (L. Tomaszewskiego, H. Jędrasiaka, H. Orthwein i M. Naruszewicza) znalazły się najrozmaitsze czworonogi.
Fot. Pracownia Fotografii MNWr
Większość tych figurek produkowana była w Ćmielowie w latach 60. XX w. Dekorowane były oryginalnymi malaturami wykonywanymi metodą natrysku, a czasem natrysku wybieranego – czyli za pomocą ostrego narzędzia dekorowano płaszczyznę pokrytą szkliwem.
Warto jesienią wybrać się na wystawę, by obejrzeć wszystkie te urokliwe i oryginalne pieski w oryginale. Kuratorka planowanej wystawy dr Barbara Banaś nie ukrywa, że najbardziej ceni Pekińczyka Lubomira Tomaszewskiego!
Wystawa „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u” dostępna będzie dla zwiedzających w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 8 października 2024 do 2 lutego 2025. Zapraszamy!