Wybrali dzieła sztuki, napisali inspirowane nimi teksty literackie, uczestniczyli w pracach nad stworzeniem plakatu promocyjnego…
Teraz tworzą film na temat wystawy, przygotowują się do konferencji prasowej i przyglądają się montażowi – 18 młodych wrocławianek i wrocławian pod kierunkiem Sławomira Ortyla i Grzegorza Wojturskiego realizuje wystawę „Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Jest to próba odpowiedzi na pytania, co myślą, jak czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie i czego poszukują w sztuce dawnej.
Fot. A. Kowalów
To także pierwsza w historii wrocławskiego Muzeum Narodowego ekspozycja, którą współtworzą młodzi wrocławianie i wrocławianki. Z muzealnych magazynów wybrali prawie 70 dzieł, które stanowiły inspirację dla 34 utworów literackich.
Aranżacja została podporządkowana tekstom ułożonym według głównych zagadnień rozważanych przez ich autorów: kobiecość i męskość, codzienność i sacrum, natura i kultura.
Fot. M. Lorek
Jak mówi jedna z uczestniczek tego projektu: „Wystawa jest dla mnie niesamowitą przygodą, niepowtarzalnym doświadczeniem. Dzięki niej mogłam poznać kulisy pracy tak niesamowitego miejsca jak Muzeum Narodowe. Mogłam spotkać wielu młodych artystów i podzielić się z nimi spostrzeżeniami. Zobaczyć, jak oni widzą świat. Jest też dla mnie szansą na współtworzenie angażującej przestrzeni. […]
Mam nadzieję, że wystawa będzie miejscem, gdzie ludzie będą mogli zatrzymać się na chwilę, zanurzyć w swoich własnych myślach i uczuciach, a także zrozumieć, że wszyscy jesteśmy częścią większej ludzkiej historii. Ważnym dla mnie przesłaniem jest siła sztuki jako narzędzia łączącego i inspirującego ludzi w ich uniwersalnych doświadczeniach. Ta wystawa to miejsce, w którym sztuka staje się ponownie żywa i interaktywna. Stare zderza się z nowym”.