Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Obiekt: Portret Diedricha Adolfa von der Recke
Autor: nieznany
Data powstania: około 1760 roku
Wymiary: wysokość 80,5 cm × szerokość 65 cm
Technika: olej na płótnie
Na obrazie przedstawiono mężczyznę w ujęciu półpostaciowym. Mężczyzna przedstawiony został w pozycji stojącej, z rękoma wspartymi na biodrach. Jego postawa jest wyprostowana. Sylwetka mężczyzny wypełnia całą powierzchnię płótna. Głowa Diedricha zwrócona jest lekko w prawą stronę.
Wyraz twarzy mężczyzny jest spokojny. Jego twarz jest blada, z lekko zaróżowionymi policzkami. Wzrok skierowany w stronę odbiorcy. Postać ma na głowie białą pudrowaną perukę. Ten rodzaj peruki nosi nazwę en catogan. Była to męska peruka z lokami ułożonymi po bokach głowy, z pasmami związanymi w węzły na plecach.
Mężczyzna ubrany jest w szary szustokor czyli wierzchni dopasowany kaftan. Ubranie jest rozpięte. Brzegi szustokoru są obszyte ozdobnym haftem w kolorze złotym. Pod spodem mężczyzna ma założony kirys, czyli srebrną zbroję ochraniającą cały jego korpus. Pod szyją widnieje biały halsband, czyli poprzednik męskiego krawata w formie prostokątnej, najczęściej białej chustki, stanowiący niezbędny element męskiego ubioru przez cały wiek XVIII.
Po lewej stronie, za plecami mężczyzny, widnieje srebrny hełm. Na jego czubku znajdują się trzy strusie pióra w kolorach: czarny, biały i czerwony. Pozostała część tła jest utrzymana w ciemnych barwach. Dietrich Adolf von der Recke był księciem-biskupem Paderborn.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego