W jednej z sal wystawy stałej „Sztuka europejska XV–XX w.” Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się dość niezwykły obraz wybitnego antwerpskiego artysty Davida Teniersa starszego – Pokłon Trzech Króli – namalowany ok. 1640 roku na nietypowym podłożu, które stanowi… marmurowa płyta.
Teniers w mistrzowski sposób wykorzystał naturalne przebarwienia kamienia i jego strukturę, które w górnej partii płyty upodabniają się do chmur, tworząc tym samym tło dla ukazanej sceny. Trzej Królowie (Mędrcy ze Wschodu) widoczni w centrum kompozycji składają dary Dzieciątku Jezus trzymanemu na kolanach przez Marię.
Obraz flamandzkiego malarza zachwyca całą gamą efektów iluzjonistycznych. Trudno bowiem rozpoznać, które jego partie zostały namalowane, a które stanowią naturalne tło podobrazia, czyli w tym przypadku – marmuru.
Teniers z wielką precyzją namalował nawet najdrobniejsze elementy i detale fantazyjnych strojów wspomnianych królów.
Dzieło powstało najpewniej na zamówienie bogatego kolekcjonera sztuki, być może wrocławianina Daniela Rindfleischa. Później trafiło jednak do zbiorów Albrechta von Säbisch, architekta słynnych dzisiaj kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze.
Michał Pieczka, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Archiwalny wpis z 6.01.2021 r.
■ Zoom na muzeum – zapraszamy do lektury również innych tekstów ➸
■ ARTEfakty – tu m.in. opowieść dla dzieci o obrazie D. Teniersa „Pokłon Trzech Króli” ➸
↡ ARTEfakty VIII – O obrazie „Pokłon Trzech Króli” Davida Teniersa opowiada dzieciom Barbara Przerwa