Prezentowany obraz wzorowany na dziele Petera Paula Rubensa namalowany został przez nieznanego twórcę. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Kresów w Lubaczowie, ale pochodzi z Wrocławia!
Według ustaleń kuratora Galerii Sztuki Europejskiej XVI–XIX w. MNWr Marka Pierzchały przed II wojną światową przechowywany był w Śląskim Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Starożytności (wpisany do tzw. tymczasowego inwentarza).
Po zakończeniu działań wojennych zabezpieczono go we Wrocławiu – znalazł się w spisie Bernharda Stephana sporządzonym na przełomie lat 1945/1946. Następnie został wpisany do Księgi Wpływów ówczesnego Muzeum Państwowego we Wrocławiu (dzisiejsze MNWr).
9 marca 1950 r. Muzeum Śląskie we Wrocławiu (dzisiejsze MNWr) przekazało dzieło wraz z ok. 500 innymi obiektami spakowanymi w skrzyniach do składnicy w Bożkowie, potem w Żelaźnie. Po likwidacji składnicy w grudniu 1954 r. obraz trafił do Centralnej Składnicy Muzealnej w Kozłówce (przekształconej później w Muzeum Zamoyskich). Stamtąd przekazany został do Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie znajduje się do dziś.
Po 55 latach obraz wraca do Wrocławia, będzie bowiem jednym z eksponatów wystawy „Rubens na Śląsku” (otwieranej w maju tego roku).
Więcej na temat obrazu i jego wspaniałego wzorca z warsztatu Rubensa dowiedzieć się będzie można z katalogu wystawy, w którym znajdzie się m.in. nota Janusza Mazura, kustosza Działu Etnografii i Budownictwa Drewnianego Muzeum Kresów w Lubaczowie. Z pewnością przyczyni się do odkrycia nieznanych kart historii tego niezwykłego obrazu.
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸