Opis do wystawy „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)” prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł [14.07.2023–14.01.2024]
Na Śląsku popularność kultu Dzieciątka Jezus związana była z rozwojem mistyki wśród cystersów oraz popularnością woskowej figurki małego Jezusa z klasztornego kościoła na Małej Stranie w Pradze.
Praska figurka posiadała wiele kolorowych strojów, które były ręcznie szyte przez zakonnice. Dzieciątko o bardzo jasnej cerze w swej dłoni trzymało jabłko królewskie. Jego peruka wykonana była z naturalnych włosów, a na jego głowie mogła znajdować się korona.
Na wystawie prezentujemy obraz „Dzieciątko Jezus” nieznanego autora z 1760 roku. Postać Jezusa trzyma w ręku gałązkę lilii i jabłko królewskie w dłoni, stoi na niskim postumencie dekorowanym motywem rocaille, na tle niszy, której arkadę wypełnia postrzępiona muszla. Bogaty strój – różowa sukienka ze sztywnej tafty obszyta złotymi, wzorzystymi taśmami, z przypiętą w pasie złotą broszą z rubinem i perłami.
Postać przywodzi na myśl zwyczaj ubierania figurek Dzieciątka przez zakonnice w wykonane własnoręcznie szaty.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego