Opis do wystawy „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII–XXI w.)” prezentowanej w Pawilonie Czterech Kopuł [14.07.2023–14.01.2024]
Popularnym motywem na Śląsku była charakterystyczna dla rokoka przedstawiająca wiejskie życie ‘sielanka’. Wynikał on w dużej mierze z pruskich wpływów i fascynacji pruskiego władcy Fryderyka II idealizowanym życiem na wsi. Próbowano otaczać się przyrodą. Życie miało płynąć powoli, umożliwiając docenianie pięknych chwili spędzonych na łonie natury. Prostota wiejskiego życia fascynowała, a folklor i tradycja inspirowały.
Sielankową atmosferę możemy dostrzec w obrazie „Towarzystwo w parku” nieznanego autora z ok. 1740 roku. Obraz przedstawia trzy osoby na łonie natury. Dwóch mężczyzn i kobietę. W centralnej części obrazu widzimy siedzącą na ziemi parę.
Kobieta ubrana w białą suknię ma na głowie „pasterski” kapelusz nawiązujący do „wiejskich” stylizacji. Jej twarz jest łagodna, zwrócona w naszą stronę.
Po prawej stronie od kobiety, siedzi na ziemi pierwszy mężczyzna. Jest zwrócony w stronę damskiej postaci, widzimy jego lewy profil. Mężczyzna ubrany jest w czerwony strój z epoki. Drugi mężczyzna znajduje się z lewej strony od kobiecej postaci. Stoi pół kroku za siedzącą parą.
Mężczyzna ubrany jest w niebieski szustokor (dopasowany kaftan), gra na instrumencie. Za jego plecami namalowane zostały schody, po których para prawdopodobnie zeszła, aby odpocząć wśród przyrody. W tle prawdopodobnie przedstawiono pałac Kospothów w Brzezince.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego