Obchodzony 19 sierpnia Światowy Dzień Fotografii jest okazją do podzielenia się ciekawostką o tym, że Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest instytucją muzealną, w której jako drugiej w Europie Środkowej powstał Dział Fotografii!
Wrocławska kolekcja liczy obecnie niemal 17 tysięcy obiektów i jest jedną z największych, najstarszych i zarazem najcenniejszych w Polsce!
Wszystko zaczęło się od Gabinetu Fotografiki, który został założony z inicjatywy Henryka Derczyńskiego w 1963 r. i liczył wówczas 276 fotografii. Technika fotografii miała już wówczas niemal 125 lat, jednak długo ignorowana, nie była uważana za odrębną dziedzinę w historii sztuki.
Pod wpływem nowych XX-wiecznych tendencji fotografia powoli zyskiwała status obiektu artystycznego i kolekcjonerskiego. Właśnie od lat 60. XX w. najważniejsze muzea i instytucje kulturalne zaczęły tworzyć kolekcje fotografii artystycznej, a Muzeum Narodowe we Wrocławiu (wtedy Śląskie) było drugą taką instytucją w Europie Środkowej.
Kolekcja fotografii MNWr skupia się przede wszystkim na historii fotografii polskiej i obejmuje większość najważniejszych nurtów, tendencji i technik. W zbiorach znajdują się m.in.:
— niezwykle cenny zespół niemal 70. dagerotypów, z których dwa powstały w 1839 r., czyli w roku, w którym oficjalnie ogłoszono wynalezienie fotografii (!),
— dzieła wykonane w innych technikach szlachetnych takich jak kalotypia, ambrotypia, pannotypia czy ferrotypia,
— fotografie środowiska lwowskiego wywodzącego się z nurtu piktorializmu, który reprezentują jego najwybitniejsi przedstawiciele: Henryk Mikolasch, Janina Mierzecka czy Józef Świtowski,
— największa w Polsce kolekcja zdjęć Zdzisława Beksińskiego oraz szeroki zbiór dzieł Zofii Rydet, Władysława Bednarczuka, Zbigniewa Dłubaka, Bronisława Schlabsa czy Jerzego Lewczyńskiego,
— prace współczesnych artystów takich jak m.in. Nicolas Grospierre, Aneta Grzeszykowska czy Magda Hueckel.
Aleksandra Szwedo, Dział Fotografii MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸