10 grudnia 2024 – 19 stycznia 2025
Fot. M. Lorek
Kuratorki wystawy: Barbara Andruszkiewicz (MNWr), Joanna Kurbiel (ME), Joanna Burda (MDK „Śródmieście”)
W tym roku wyjątkowo w Gmachu Głównym MNWr prezentowanych będzie kilkadziesiąt szopek betlejemskich wykonanych przez uczestników XXXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego „Najpiękniejsza Szopka Betlejemska” zorganizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w MDK „Śródmieście”.
Co roku młodzież ze szkół Dolnego Śląska mierzy się z tematem, proponując różnorodne i często zaskakujące pomysły interpretacyjne przedstawienia miejsca Narodzenia Pańskiego. Szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych – czasem nieoczywistych – materiałów.
W tym roku pracom konkursowym będą towarzyszyć szopki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu – od barokowych po niemal współczesne.
Jak mówi współkuratorka wystawy Barbara Andruszkiewicz: „Tradycja szopek bożonarodzeniowych na Śląsku jest bardzo długa, sięga bowiem aż do XVI wieku. W tym czasie szopki ewoluowały do formy, z jaką kojarzymy je dzisiaj, ale po drodze pojawiały się także inne, ciekawe rozwiązania. Na wystawie zaprezentujemy dwie szopki barokowe, z okresu nazywanego złotym wiekiem szopkarstwa – tradycyjną, z licznymi drewnianymi figurkami, oraz tzw. szopkę szafkową – w formie płaskorzeźby schowanej za szklanymi drzwiczkami. Z kolei początek XX wieku to okres intensywnej walki o przywrócenie wysokiej jakości artystycznej szopek wobec tandety masowych wyrobów dziewiętnastowiecznych. Poprzednie stulecie reprezentować będą drewniane figurki ze szkoły snycerskiej w Cieplicach, a także subtelna szopka ceramiczna ze Wschodnioniemieckich Warsztatów Chrześcjiańskiej Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Nysie”.