Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, otrzymał nagrodę Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Juliusza Ligonia za przywrócenie pierwotnej świetności ołtarzowi biskupa Andreasa Jerina. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz Śląska.
Srebrny ołtarz z katedry wrocławskiej to jeden z najcenniejszych zabytków późnego renesansu w Polsce. Powstał w 1591 r., a wykonali go na zamówienie biskupa Jerina dwaj renomowani artyści wrocławskiego manieryzmu – złotnik Paul Nitsch oraz malarz Bartholomaeus Fichtenberger.
Fot. Arkadiusz Podstawka
W czasie II wojny światowej ołtarz został zdemontowany – srebrne elementy i złożono w katedralnym skarbcu, a malowane skrzydła przewieziono do jednej ze składnic muzealnych, potem do kościoła w Szamotułach. Dopiero po 20 latach wróciły do Wrocławia.
Wszystkie zachowane elementy ołtarza po raz pierwszy od 1944 r. zostały pokazane w 2017 r. na wystawie „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Następnie konserwatorzy MNWr zrekonstruowali ołtarz, odtwarzając m.in. wszystkie niezachowane elementy na podstawie archiwalnych zdjęć.
Zrekonstruowany ołtarz zaprezentowany został w całej okazałości w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie „Dwa ołtarze”. Następnie w grudniu 2019 powrócił do wrocławskiej katedry.