Zakupiony do kolekcji dawnego malarstwa śląskiego obraz ma wartość bardziej historyczną niż artystyczną. Przedstawia dojrzałego mężczyznę w peruce en catogan, z listami.
Adres zdradza, że portretowanym jest mieszkający we Wrocławiu od 1722 r. Johann Ludwig Eichborn, założyciel poważnej firmy najpierw kupiecko-spedycyjnej, potem także kredytowej, która z czasem przekształciła się w pierwszy działający we Wrocławiu dom bankowy firmowany przez rodzinę Moritz-Eichborn, a prowadzący tu działalność do 1945 r.
Wiadomo, że rodzinne portrety znajdowały się dawniej w ekskluzywnej, antykizowanej willi Eichborn. W latach 1855–1907 stała ona otoczona ogrodem na ówczesnym Przedmieściu Świdnickim, naprzeciw pałacu królewskiego. Potem wizerunki kolejnych właścicieli-dyrektorów dokumentowały historyczną trwałość banku w kantorze przy placu Solnym we Wrocławiu. Do osiemnastowiecznego portretu domalowano nadany rodzinie znacznie później herb.
Obrazy prawdopodobnie przetrwały wojnę w siedzibie banku i dopiero później uległy rozproszeniu. Dziś w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się także namalowany niewiele później Portret Johanna Friedricha Eichborna (1741–1813), bratanka Johanna Ludwiga i spadkobiercy firmy.
Marek Pierzchała, kustosz w Dziale Malarstwa (Galeria Sztuki XVI–XIX w.) MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸