Sukienka inspirowana stylem ubioru bohaterek serialu „Dynastia”, sweter z portretem Ewy Demarczyk, skórzana kurtka – to niektóre z ubiorów, które trafiły do zbioru Działu Tkanin i Ubiorów MNWr w 2023 r.
„Nigdy nie sądziłam, że moje ubrania mogą być jakimś świadectwem czasów, w których żyłam, a jednak… Przygotowując je do przekazania do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, pomyślałam, że jest to jednak jakaś osobista historia.
Dlaczego te, a nie inne sukienki przetrwały w mojej szafie? Bo to właśnie one są nośnikiem małych, ale dla mnie znaczących historii. Tę osobistą historię młodej dziewczyny u schyłku komuny postaram się opowiedzieć przy pomocy moich ubrań”.
Ten fragment z maszynopisu, który przed laty towarzyszył innemu darowi dla Działu Tkanin i Ubiorów, uświadamia, że darem są nie tylko przedmioty, ale także podzielenie się ich historią – prywatną, a jednocześnie osadzoną w realiach epoki.
O takiej osobistej historii mody: o inspiracjach, sposobach radzenia sobie z niedostatkami zaopatrzenia, a także znaczeniu rodzinnej i przyjacielskiej siatki wsparcia opowiada zestaw ubiorów i akcesoriów, który wzbogacił zbiory w roku 2023.
Jest w nim wydziergany przez mamę sweter; suknia ślubna uszyta z „przydziałowego” materiału, do którego dostęp miała ciotka panny młodej jako księgowa we wrocławskim oddziale spółdzielni „Praktyczna Pani”; suknia sylwestrowa z tkaniny „zdobytej” w popularnym „Pedecie”, uszyta według wykroju z „Burdy”.
Fot. Magdalena Lorek
Elegancka żółta sukienka uszyta na zamówienie przez krawcową to wymowny przejaw pokonującej „żelazną kurtynę” globalizacji mody i roli mediów elektronicznych w tym procesie.
Jej śmiały żółty kolor podkreślony kontrastującymi guzikami i modny fason zainspirowała amerykańska „opera mydlana” Dynastia (1981–1989), z wypiekami oglądana podczas prywatnych seansów wideo, zanim jeszcze telewizja pokazała serial pod koniec dekady.
Małgorzata Możdzyńska-Nawotka, kustoszka w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸