Ukończeniu Państwowego Liceum Przemysłu Odzieżowego zawdzięczała nie tylko znajomość tkanin, kroju i szycia, ale także dobrą orientację w historii mody. Jako studentka historii sztuki rozważała zajęcie się kostiumologią. Sama była świetną projektantką ubrań na własny użytek.
Dysponując największym zbiorem ubiorów wybitnej krytyczki sztuki prof. Ireny Huml, w przypadającą w 2025 roku dziesiątą rocznicę jej śmierci, otwieramy wyjątkową wystawę! Jej forma będzie nietypowa, ale Pani Profesor by ją zaakceptowała. Wydaje się wręcz, że świadomie ją zainspirowała, zadbawszy o przetrwanie licznych ubiorów i akcesoriów, które na przestrzeni lat sprawiały jej radość i które składają się na spójną „osobistą historię mody”.
Fot. archiwum rodzinne
Wystawa „Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” – prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od 25 lutego do 18 maja 2025 – odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii, ale także – obejmując okres czterech dekad, od lat pięćdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych XX w. – rzuca światło na historię ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości. Zapraszam!
dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy „Moda. Historia osobista…”
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸