Spotkanie w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)”. Prowadzenie: Karolina Kindler-Skowronek z Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu
Opowieść o artystce, która karierę zawodową związała z Hutą Szkła Kryształowego „Zawiercie” w Zawierciu (1971–2011), gdzie początkowo pracowała jako projektantka, a od 1995 roku jako kierowniczka wzorcowni. Była także nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. W „Zawierciu” realizowała równolegle dwie odmienne linie wyrobów – szkło kolorowe sodowe ręcznie formowane oraz szkło kryształowe. Tworzyła także wzory zawierciańskich szkieł „antico”, m.in. wazonów o prostej formie, interesujących dzięki wprowadzeniu dodatkowego elementu w postaci konopnego sznura przeplecionego przez otwory w górnej partii korpusu naczyń.
Projekty Marii Słaboń dowodzą jej świadomości tradycji, a jednocześnie umiejętności operowania owymi – postrzeganymi przez wielu jako wyeksploatowane – elementami zdobniczymi. Do najciekawszych wzorów jej autorstwa zaliczyć można m.in. naczynia z zestawów „Prim” (1979) i „Ovo” (1980) – oba prezentowane na wystawie „Szklane życiorysy”.
O projektantce opowiadać będzie Karolina Kindler-Skowronek z Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (a także kuratorka Galerii Stara Łaźnia oraz była dyrektor MOK w Zawierciu), która dzięki dofinansowaniu z MKiDN w ramach programu Sztuki Wizualne przygotowała wraz z Pałacem Schoena oraz Liceum Plastycznym z Dąbrowy Górniczej trzy ekspozycje i cykl spotkań poświęcony twórczości Marii Słaboń. Prelegentka przybliży kulisy tych działań oraz pokaże ulubione projekty artystki, jej szkicownik, a także oryginał jednego z dokumentów patentowych.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, spotkanie w sali audiowizualnej (s. 116), wstęp wolny.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸