Szanowni Państwo,
już po raz czternasty finalizujemy konkurs literacki dla szkół średnich, który z takim powodzeniem organizujemy we współpracy Liceum Ogólnokształcącego nr 10 i Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Tematy co roku są inne, wyznaczane przez organizatora wszystkich konkursów należących do puli Wielkiej Nagrody Wrocławia, ale zawsze dotyczą Wrocławia – jego historii, architektury, kultury, mieszkańców i niepowtarzalnej atmosfery. Może dlatego nie brakuje nam młodzieży, która ma ochotę napisać coś ciekawego, pięknego, często bardzo osobistego o swoim ukochanym mieście.
Fot. Wojciech Rogowicz
Tegoroczny temat „Wrocławskie parki i ogrody… czy są metaforą duszy wrocławian?” zachęcił 39 osób z 13 szkół (Liceum Ogólnokształcące nr 1, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17 i Zespół Szkół Plastycznych). Wrocław słynie z pięknych terenów zielonych, dlatego piszącym inspiracji nie brakowało. Jak zwykle okazało się, że Wasza wyobraźnia nie ma granic ani w czasie, ani w przestrzeni. Sięgaliście do odległych dziejów miasta, kiedy zakładano pierwsze parki i tereny spacerowe, ale też pokazaliście katastroficzną wizję miasta, w którym umarła zieleń. Sprawiliście, że w parkach zamieszkały dobre i złe duchy. Generalnie potrafiliście ożywić miejską przyrodę tak, aby opowiedziała własną, „zieloną” historię Wrocławia.
Najczęściej, bo aż 10 razy, inspirował Was Park Szczytnicki i ukryty w nim Ogród Japoński. Bardzo popularnym wyborem był też Ogród Botaniczny i Park Zachodni. Trochę rzadziej Park Staromiejski, Południowy i im. profesora S. Tołpy przy Wydziale Architektury PWr czy wirydarz Ossolineum. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy od lat współpracują ze mną przy organizacji tego konkursu.
Kończąc tegoroczne podsumowanie, dziękuję współorganizatorom: dr. hab. Piotrowi Oszczanowskiemu, dyrektorowi MNWr, za to, że co roku przyjmuje nas w gmachu muzeum i przeznacza na nagrody wydawnictwa muzealne, panom Grzegorzowi Wojturskiemu i Michałowi Pieczce, którzy oprócz roli gospodarzy są też jurorami. Dziękuję pozostałym jurorom: pani Justynie Paluch i pani Iwonie Polak, która już drugi raz przygotowała dla nas wykład związany z tematem konkursu. Dziękuję pani Jadwidze Jasińskiej-Sadurze, z którą wymyśliłyśmy ten konkurs. Pani Jadwiga Jasińska-Sadura przez lata była jurorem, a dziś już czternasty raz wysłuchaliśmy Jej wykładu na temat związany z konkursem. Dziękuję nauczycielom, którzy od lat zachęcają uczniów do naszego konkursu oraz tych, którzy podjęli współpracę pierwszy raz. Najserdeczniej dziękuję uczestnikom, bo, wiadomo, że bez Waszego udziału konkursu by nie było!
Katarzyna Łaszkiewicz, Liceum Ogólnokształcące nr 10
■ Magnum Praemium Wratislaviae 2021 — laureaci konkursu literackiego ➸