13 czerwca – 14 sierpnia 2016
Kuratorzy: Zbigniew Kupisz, Anna Chmielarz
Lech Twardowski w instalacji Krawędź podejmuje próbę zmierzenia się z czasem i przestrzenią. Łączy ekspresyjne malarstwo gestu z geometrycznym porządkiem wielkich, przestrzennych form, które wydają się zasysać, kumulować i przetwarzać energię z otaczającej je rzeczywistości.
Artysta za pomocą dynamicznej, pulsującej światłem plamy barwnej buduje rytmiczne, wciągające widza w głąb malarskiej materii, wielowarstwowe struktury.Malarstwo jest dla niego procesem, zapisem czasu, emocji, śladem gestów, emanacją czystej energii. Przecinając czas ostrą krawędzią skontrastowanych pól kolorów, światła i cienia, Lech Twardowski po raz kolejny wydobywa zupełnie nowe, intrygujące, pełne brzmienie z dobrze znanego mu miejsca – holu głównego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
LECH TWARDOWSKI /ur. 1952/ malarz, performer, tworzy obiekty i instalacje, współpracuje z muzykami, działa w przestrzeni miejskiej i teatralnej. Studiował w PWSP we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 1983-95 przebywał w Paryżu. W latach 90. zainicjował i zrealizował przy współudziale innych artystów wiele spektakularnych akcji w przestrzeni miejskiej Wrocławia („Malowanie Świdnickiej”, „Spadochrony” „Wieża malowana”). Jest autorem wystaw indywidualnych, akcji malarskich, performance’ów, w tym monumentalnego projektu „Generator” prezentowanego w kilku odsłonach od 1999 roku po dzień dzisiejszy. W swojej pracy interesuje się różnymi rejonami sztuki, wykorzystuje rozmaite techniki i media, ale bazą jego twórczości jest malarstwo. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Musee d`Art Modern w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych oraz w wielu zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.
Organizatorzy wystawy:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Galeria Miejskia we Wrocławiu
Ośrodek Kultury i Sztuki