Zabawa na „Ulubiony plakat 2021” dobiegła końca. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić dwie osoby, które podzieliły się swoimi wrażeniami na temat wybranego plakatu. Zwycięzcami zostali Kamil Bujny oraz Dominika Ch.
Gratulujemy i dzielimy się z Państwem opisami autorstwa laureatów, którzy w nagrodę otrzymają od Muzeum Narodowego we Wrocławiu pakiet upominków.
Kamil Bujny: „Oglądałem tę wystawę bodaj trzy razy i za każdym razem robiła na mnie duże wrażenie. Podobnie ten plakat. Dobrym pomysłem było zrównanie pod względem wielkości pracy z wystawy z nazwiskiem Kuryluk – postać artystki i jej biografia są dla tej ekspozycji tak samo ważne jak poszczególne instalacje”.
Dominika Ch: „Najbardziej przemawia do mnie ten plakat, gdyż jest bardzo wymowny. Swoisty kształt geometrycznej formy, w która wpisana jest fotografia cmentarza żydowskiego przywodzi na myśl zarówno fragment rozbitej macewy (mimo istnienia wielu żydowskich cmentarzy w Europie wiele z nich uległo zniszczeniu i dewastacji) jak i szkiełko kalejdoskopu (sugeruje to zmienność, przemijalność – historia przyczyniła się do wielu zmian w społeczności żydowskiej, której liczba uległa zmniejszeniu wywołanemu przez eksterminację, pogromy czy masową emigrację). Kolorystyka plakatu dopasowująca się do czarno-białej fotografii, niski kontrast i duża skala szarości fotografii nadaje pracy poważny i melancholijny ton. Jedyny element kolorystyczny plakatu to czerwona linia dzieląca plakat na dwa światy: świat żywych, do którego udaje się postać w czerni (rabin lub członek gminy żydowskiej), na którą kieruje się wzrok widza oraz świat umarłych, którzy zostali w miejscu pochówku czego dowodem są nadwątlone czasem macewy na pierwszym planie”.