Ta pierwsza dlatego, że po równo 80 latach „Ojcowie Kościoła Zachodniego” autorstwa Johanna Georga Urbansky’ego – wybitna kreacja wrocławskiej rzeźby barokowej – ponownie są razem.
Po trwającej dziesiątki lat rozłące udało się scalić cztery rzeźby, które historia podzieliła między Wrocław i Stężycę w województwie lubelskim. Tej niegdyś najwspanialszej ozdobie barokowej katedry wrocławskiej przywrócony został pierwotny sens, ponownie wiodą ci barokowi herosi swój ponadczasowy dialog, uczestniczą w swoistym theatrum. To wydarzenie historyczne, na które czekaliśmy bardzo długo!
Fot. M. Lorek
Wdzięczność zaś kieruję do tych wszystkich, którzy doprowadzili do tego, iż te arcydzieła wrocławskiej rzeźby barokowej ponownie stanęły obok siebie. Przez dwa lata zabiegaliśmy o otwartość i zrozumienie. Opłaciło się.
Dziękuję ks. kanonikowi Edwardowi Konarskiemu oraz członkom Rady Parafialnej kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Stężycy za to, że zaufali, że pozwolili nam wspólnie uczestniczyć w tym jedynym w swoim rodzaju misterium. Nie tylko wspaniałej sztuki, ale też ludzkiej życzliwości.
Tym wszystkim, którzy czują chemię i piękno Wrocławia, którzy odnajdują w nim to, co nieoczywiste, intrygujące i fascynujące, którzy znajdują przyjemność w odkrywaniu tajemnic i śladów jego dawnej świetności – gorąco polecam, rekomenduję i zapraszam na tę wyjątkową wystawę.
„Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVIII w.” od 13 czerwca br. czekają na Państwa!
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i współkurator wystawy