14 października 2015 – 31 stycznia 2016
Katsushika Hokusai, Delikatny wiatr, piękny poranek;
drzeworyt barwny, Muzeum Narodowe w Krakowie
Ekspozycja „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”, przygotowana z okazji jubileuszu 20-lecia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, ukazuje najlepsze i najciekawsze zabytki zgromadzone w polskich muzeach. Widzowie po raz pierwszy mogą obejrzeć sztukę Kraju Wschodzącego Słońca w tak szerokim zakresie. Większość eksponatów przechowywana jest bowiem na co dzień w magazynach muzealnych.
Wrocławska edycja wystawy obejmuje 250 przykładów najbardziej charakterystycznych aspektów dawnej twórczości artystycznej Japończyków. Malarstwo, grafikę, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne z epok Edo (1600–1868 ), Meiji (1868– 1912) oraz Taisho (1912– 1926 ) udostępniły: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Pokazane zostaną przedmioty wytwarzane na potrzeby samych Japończyków i zgodnie z ich upodobaniami estetycznymi, a także wyroby eksportowe wykonywane dla zachodnich odbiorców. Wszechstronnie i bogato reprezentowane są barwne drzeworyty ukiyoe, przedmioty pokryte laką (szkatułki na przybory do kaligrafii, pudełka na lekarstwa, jedzenie, kosmetyki) oraz militaria, a wśród nich zbroje, miecze i tsuby. Można będzie zobaczyć również dekoracyjne wyroby metalowe, ceramikę i tkaniny.
Kitagawa Utamaro, Oiran Yosooi z domu uciech Matsuba-ya; Wachlarz z motywami żurawi i wierzby, ok. poł. XIX w.; drzeworyt barwny, Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Jednym z najcenniejszych zabytków prezentowanych na wystawie jest suzuribako – szkatułka na przybory do kaligrafii autorstwa Igarashi Dōho I ( zm. 1678). Jest wykonana z drewna pokrytego laką prószoną złotym proszkiem. Jego twórca, Igarshi Dōho I to najwybitniejszy reprezentant jednej z najlepszych japońskich szkół mistrzów laki – Igarashi. Działał w Kanazawa w prowincji Kaga. Szkatułkę zdobi typowy dla artysty temat – jesienna łąka w poświacie księżyca.
Igarashi Dōho I (zm. 1678); suziribako – szkatułka na przybory do kaligrafii z motywem jesiennej łąki;
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wśród zabytków pokazywanych na wystawie znajdzie się również jeden z najbardziej popularnych w Europie barwnych drzeworytów ukiyo-e Wielka fala w Kanagawa w prowincji Sagami z serii Trzydzieści sześć widoków góry Fuji autorstwa Katsushika Hokusai ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz guzy netsuke – miniaturowe rzeźby w różnorodnym materiale (kości, drewnie) spełniające funkcję guza z przewleczoną tasiemką, przytrzymującego przedmioty zawieszone u pasa, np. pudełka na lekarstwa.
Wydarzenia wokół wystawy – dla dorosłych i dla dzieci
Dzień Otwarty – 24 października 2015
10.00 – „Kwiaty wiśni, chryzantemy i „Wielmożny Pan Żuraw”, czyli o symbolice natury w sztuce japońskiej” – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-12 lat
Zajęcia związane są z prezentowaną wystawą czasową „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”. Iwona Gołaj poprowadzi dzieci przez niezwykły świat przyrody w sztuce japońskiej. Uczestnicy będą mieli szansę podziwiać japońskie skarby, które będą stanowić inspirację do późniejszych działań plastycznych w sali 116. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00.
11.00 – pokaz ubierania strojów kimono i yukata
Pokaz przygotowuje Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI. Uczestnicy będą mogli zobaczyć złożony sposób ubierania oryginalnego stroju kimono, a chętni, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli spróbować jak czują się w yukacie. Pokaz odbędzie się na parterze w patio. Wstęp wolny.
12.00 – pokaz kyudo – łucznictwa japońskiego
Pokaz przygotowuje Wrocławskie Stowarzyszenie Kyudo. Japońskie łucznictwo różni się znacznie od łucznictwa, jakie znamy w kulturze europejskiej. Łucznicy opowiedzą o dziejach tej dyscypliny, wytłumaczą złożony ceremoniał i zaprezentują swoje umiejętności. Pokaz odbędzie się na parterze w patio. Wstęp wolny.
13.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Po wystawie czasowej „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich” oprowadzi zainteresowanych kustosz Dorota Róż-Mielecka. Wstęp wolny, galeria czasowa, 2. piętro.
14.30 – nauka gry i miniturniej shogi dobutsu
Warsztaty i miniturniej przygotowuje Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI. Shogi to japońska gra strategiczna, nazywana często „japońskimi szachami”. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się zasad shogi dobutsu – uproszczonej wersji shogi – i spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi. Warsztaty i turniej odbędą się na parterze w patio. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy, zajęcia dla osób w każdym wieku.
25 października 2015
10.00 i 14.00 – „Arcydzieła oprószone złotem” – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 3-5 lat
11.30 i 15.30 – „Arcydzieła oprószone złotem” – zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6-8 lat
Cykl: Muzealne kocie ścieżki
Zapraszamy najmłodszych na zajęcia wokół wystawy „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”, podczas których zobaczą pięknie zdobione japońskie skarby, a później stworzą własne prace plastyczne. Zajęcia odpłatne – 15 zł dziecko z opiekunem, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00.
7 listopada 2015
12.00 – Ideał kobiecego piękna na drzeworytach japońskich – wykład
Cykl: Kobieta w świecie sztuki
Drzeworyty ukiyo-e – co z języka japońskiego oznacza „świat, który przemija, przepływa” – utrwalały zmienne i przemijające doznania związane z używaniem ziemskiego życia. Jednym z najpopularniejszych tematów były portrety pięknych kobiet – dam dworu, pięknych dziewcząt – ale najbardziej inspirującym tematem dla artystów był ekskluzywny świat „dzielnic uciech”, gdzie „królowały” piękne kurtyzany. Prelegentka Barbara Przerwa zaprezentuje kobiecy świat wyrafinowanej elegancji i intymności ukazany w pracach tak słynnych artystów, jak Utagawa Toyokuni, Kitagawa Tamaro, Utagawa Kunigasa. Wstęp wolny, sala 116, 1. piętro.
28 listopada 2015
12.00 – Suzuribako – duet czerni i złota – wykład
Cykl: Piękne i użyteczne
Co kryje się pod tajemniczym słowem suzuribako? Jak i w jakim celu wykonywano te niezwykłe i piękne przedmioty? I jaki związek z tym wszystkim ma sztuka kaligrafii? W czasie wykładu prelegentka Barbara Przerwa odpowie na te pytania, przybliżając słuchaczom sposoby produkcji i ozdabiania suzuribako, a także wprowadzi słuchaczy w symboliczny świat ornamentów. Wstęp wolny, sala 116, 1. piętro.
30 stycznia 2016 – finisaż wystawy
13.30 – „Manggha” – kolekcjoner, muzeum – arcydzieło – wykład
Prelegentka Barbara Przerwa przedstawi sylwetkę Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, wybitnego polskiego krytyka i kolekcjonera sztuki oraz opowie o Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, jednej z najciekawszych i najnowocześniejszych placówek muzealnych w Polsce. Wstęp wolny, sala 116, 1. piętro.
14.30 – pokaz wykonania i degustacja sushi.
wystawie towarzyszy katalog
tutaj *