Wykonany w Niemczech, a może nawet na Śląsku ok. 1890 r. parawan kominkowy po konserwacji eksponowany będzie na wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”.
Jest to niski parawan jednoskrzydłowy w kształcie wachlarza, wsparty na czterech nogach. Podczas prac konserwatorskich oczyszczono metalową oprawę, uzupełniono brak w papierowej tafli oraz uzupełniono malaturę.
Fot. Pracownia Konserwacji MNWr
Parawan utrzymany w stylu neorokokowym. Jego obicie jest bardzo efektowne, z malowanym na jedwabnym jasno zielonym podłożu bukietem kwiatów. Metalowa rama jest bogato zdobiona ornamentami z repertuaru rokokowych: rocaille, kwiatki, kratka regencyjna, maszkarony, woluty.
W XIX w. parawany neorokokowe ponownie stały się modne. Stawiano je w buduarach jako ozdobę lub jako osłonę przed ciepłem kominkowym. Jednak najbardziej powszechne wówczas były prostokątne ekrany kominkowe z podstawą w kształcie trójnogu, z pionową podpórką podtrzymująca osłonę.
Nasz parawan otrzymał bardzo niespotykaną formę przypominającą damski rokokowy wachlarz. Obejrzeć go będzie można już od 5 listopada 2024 r., a wystawa poświęcona meblom potrwa do 23 lutego 2025 r. Zapraszam!
Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸