Książka o słynnej złotej kracie z bazyliki Świętej Rodziny w Branicach już jest! Została wydana z okazji 120-lecia założenia specjalistycznego szpitala w Branicach, który przodował wówczas w nowoczesnym leczeniu chorób psychicznych i nerwowych. Udział w powstaniu tej publikacji ma Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Kompleks szpitalny, zwany Miasteczkiem Miłosierdzia, obejmuje m.in. powstałą w latach 30. XX w. bazylikę Świętej Rodziny. To wspaniały przykład architektury modernistycznej. Wnętrze świątyni wywiera niezapomniane wrażenie na każdym, kto miał okazję je zobaczyć.
Fot. archiwum MNWr
Jej bogaty wystrój współtworzą mozaiki i witraże oraz niezwykłe „złote kraty”, które zaprojektował szwajcarski architekt Gebhard Utinger, wówczas profesor wrocławskiej Miejskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Wykonaniem krat zajęła się pracownia kowalstwa artystycznego tej samej szkoły, prowadzona przez czeskiego artystę Jaroslava Vonkę. Kowale wykonali ponad 100 figur muzykujących aniołów, które następnie pokryto srebrem i złotem oraz polichromią. Od ponad 80 lat branickie złote kraty wciąż zachwycają i leczą dusze pacjentów szpitala.
Z okazji jubileuszu odbyła się premierowa prezentacja bogato ilustrowanego albumu poświęconego fascynującemu dziełu Gebharda Utingera, wydanego staraniem Specjalistycznego Szpitala im. ks. biskupa Józefa Nathana w Branicach, kierowanego przez dyrektora Krzysztofa Nazimka. Na uroczystości obecni byli dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski oraz Jacek Witecki, kustosz MNWr i autor tekstu zamieszczonego w książce.