Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu zaprasza swoich Członków na jednodniowy wyjazd do Drezna na wystawę „Fragmenty wspomnień. Skarbiec katedry św. Wita w Pradze w dialogu z dziełami Edmunda de Waal, Josefa Koudelki i Juliana Rosefeldta” (tłum. własne).
Przejazd z Wrocławia do Drezna i z powrotem Kolejami Dolnośląskimi w ramach Promocji Drezdeńskiej. Koszt przejazdu pokrywa Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Miejsce wystawy: Stattliche Kunstsammlungen Dresden – Kunsthalle im Lipsiusbau, Georg Treu Platz (Historyczne Stare Miasto)
Koszt biletu wstępu na wystawę: 7 Euro
Dodatkowy koszt (przejazd tam i z powrotem tramwajem z Dworca Dresden HBF do przystanku Dresden Synagoge): 9 Euro
Ramowy program wycieczki:
10:00 — zbiórka na dworcu Głównym PKP (hala Dworca)
10:20 — wyjazd z Wrocławia do Drezna (przesiadka w Zgorzelcu)
13:32 — przyjazd do Drezna Dresden HBF
13:45–14:15 — przejazd tramwajem do Muzeum Kunsthalle im Lipsiusbau
14:30–16:00 — zwiedzanie wystawy
16:00–17:30 — czas wolny (zwiedzanie we własnym zakresie, zakupy, obiad etc.: w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się m.in. Albertimum, Tarasy Bruhla z widokiem na rzekę Łabę, odbudowany ze zniszczeń wojennych kościół Frauenkirche)
17:30–18:00 — przejazd tramwajem do Dworca Dresden HBF
18:24 — wyjazd z Drezna do Wrocławia (przesiadka w Zgorzelcu)
21:43 — przyjazd do Wrocławia, Dworzec Główny PKP
Program przygotowała Pani Elżbieta Kamińska, za co serdecznie dziękujemy!
O wystawie
Prezentacja 125 obiektów ze skarbca katedry św. Wita w Pradze – po raz pierwszy poza granicami ich miejsca przechowywania – jest okazją do obejrzenia z bliska skarbów, które nieczęsto są wystawiane na widok publiczny. Są to bezcenne arcydzieła sztuki złotniczej z epoki średniowiecznej i wczesnonowożytnej. Zaliczają się do nich liczne i bogato zdobione kamieniami szlachetnymi relikwiarze patronów Czech: św. Wacława, św. Wojciecha i innych świętych, weraikony, krzyże, monstrancje i naczynia i szaty liturgiczne, złocone sakramentarium, a także osobiste przedmioty należące m.in. do św. Wacława (miecz, hełm, kolczuga) oraz przedmioty ceremonialne.
Wystawę średniowiecznych dzieł sztuki uzupełnia prezentacja prac artystów współczesnych: Edmunda de Waal, Josefa Koudelki i Juliana Rosefeldta. W zamyśle kuratorów pozwala to na dialog starego z nowym oraz wprowadza atrakcyjną dla widzów różnorodność form artystycznego przekazu.
Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zapisy trwają do 27 maja do g. 15:00 na adres: stowarzyszenie@mnwr.pl Gwarancją udziału jest otrzymanie potwierdzenia.
Czytaj więcej:
— Wydarzenia dla Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu ➸
— Informacje o Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum Narodowego we Wrocławiu ➸
— Aktualności dla Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum na FB ➸