Spacer tematyczny towarzyszący festiwalowi Sakura. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji
Prowadzenie: Dorota Róż-Mielecka
Prezentacja kolekcji sztuki japońskiej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu na ekspozycji „Sztuka Wschodu”, będącej częścią wystawy stałej „Cudo-Twórcy”.
Pod względem liczby muzealiów oraz wartości artystycznej wrocławska kolekcja japońska należy do największych w Polsce. Jej początki sięgają czasów działalności Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności (Schlesisches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer), które już na przełomie XIX i XX w. gromadziło zabytki sztuki Kraju Wschodzącego Słońca. Pochodziły one z zakupów dokonywanych przez muzeum oraz darowizn osób prywatnych. Największy i najcenniejszy dar ofiarował w 1914 r. Viktor Zuckerkandl – przemysłowiec, kolekcjoner japoników i mecenas sztuki. W czasie II wojny światowej znaczna część zbiorów uległa zniszczeniu bądź została wywieziona. Ocalałe artefakty stanowią dziś trzon bogatejkolekcji Działu Rzemiosł Bliskiego i Dalekiego Wschodu,która systematycznie jest powiększana, m.in. w 2021 r. trafiło do niej ponad 600 eksponatów przekazanych przez Fundację Qinglong, pochodzących z prywatnej kolekcji wrocławianina prof. Romualda Nowickiego i jego żony Danuty Kohlberger-Nowickiej.
Spotkanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, wstęp z biletem w cenie 10 zł dostępnym online ➸
Oprowadzanie odbywa się w ramach festiwalu Sakura. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji, którego celem jest prezentacja związków kultury japońskiej z kulturą polską i europejską oraz ich wzajemnych wpływów na gruncie sztuki, kultury fizycznej, praktyki duchowej, filozofii, literatury, nauki, a także biznesu.
■ Wydarzenia edukacyjne ➸
■ Fotorelacje edukacyjne ➸