Dzieło ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Obiekt: Tarcza trumienna cechu rzeźników ze Świdnicy
Autor: George Friedrich Scharff
Data powstania: 1787
Wymiary: 44 cm wysokości × 35 cm szerokości
Tworzywo: srebro i mosiądz
Tarcza owalna. W centralnej części tarczy ukazana scena Zmartwychwstania. Przedstawia ona Chrystusa na tle nieba, unoszącego się nad grobowcem. Lewą rękę ma skierowaną szeroko do boku, w prawej trzyma proporzec zwycięstwa z krzyżem. Tkanina proporca zdaje się powiewać w prawą stronę. Figura Chrystusa otoczona jest przez mandorlę – aureolę otaczającą całą jego sylwetkę.
Pod postacią Jezusa ukazani zostali rzymscy żołnierze. Ich głowy skierowane są ku górze, patrzą w stronę unoszącego się Chrystusa. Mężczyzna znajdujący się po lewej stronie trzyma miecz oraz tarczę. Na tarczy wygrawerowany napis G. F. Scharff – jest to sygnatura autora.
Po prawej i lewej stronie centralnego przedstawienia Zmartwychwstania znajdują się dwa medaliony. Oba przedstawiają godło cechu rzeźników ze Świdnicy. W centrum godła znajduje się głowa byka, pod nią dwa skrzyżowane topory, metalowym zakończeniem ku górze. Pod nimi nóż do przecinania skóry, z łukowatym uchwytem.
Nad sceną Zmartwychwstania kolejny medalion. W nim ukazany jest pąk róży. Na dole, pod główną sceną znajduje się rokokowy kartusz, czyli ozdobne obramowanie. W nim inicjały fundatorów: J. E. N. / J. G. E. / J. F. A. / 1787 / die 3. Neben Elsten.
■ Więcej opisów ➸
Program Kultura Dostępna 2023 dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego