Blisko 9500 zabytków pochodzących ze wszystkich działów muzealnych znalazło się w kolekcji Muzeum Cyfrowego ➸ uruchomionego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Celem projektu jest promocja i popularyzacja zbiorów MNWr.
Każdy z prezentowanych obiektów zawiera opis i fotografie, wielu towarzyszą materiały multimedialne (filmy) i audiodeskrypcje. Użytkownicy mogą korzystać z różnych funkcjonalności pomocnych w eksploracji udostępnionych zbiorów, m.in. zapisywać polubione muzealia w serwisie „Moje Muzeum”, pobierać wizerunki, jeśli prawa do obiektów nie są zastrzeżone, przeszukiwać zbiory, formułując zaawansowane zapytania, przeglądać indeks twórców, których prace zostały udostępnione.
Prezentacji zbiorów w obrębie poszczególnych kolekcji związanych z rodzajem muzealiów będą towarzyszyły kolekcje tematyczne, proponujące użytkownikowi poznawanie dzieł sztuki w polecanym kontekście albo szczególnych zespołów muzealiów, takich jak np. Skarb Średzki czy kolekcja dzieł Magdaleny Abakanowicz oraz Michaela Leopolda Willmanna.
Strona Muzeum Cyfrowego MNWr jest przyjazna dla osób ze szczególnymi potrzebami.
„To dla nas historyczny moment. Stajemy się jeszcze bardziej dostępni, bardziej otwarci i skomunikowani z naszymi odbiorcami. I to zarówno specjalistami, zainteresowanymi merytoryczną zawartością naszej kolekcji, jak i zwykłymi miłośnikami sztuki” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
„Nadrabiamy pewną zaległość w poczuciu świadomości, że dzisiaj bez takiej formy udostępniania zbiorów nie da się normalnie funkcjonować. Jest to projekt przyszłościowy, który będzie konsekwentnie rozwijany, doskonalony i rozbudowywany. Sukcesywnie będziemy powiększać nasz cyfrowy katalog. Czynić wszystko, aby wiedza na temat jak bogate, różnorodne i wartościowe są zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu systematycznie wzrastała i stawała się coraz bardziej powszechna”.
■ Muzeum Cyfrowe MNWr ➸
■ Aktualności i fotorelacje ➸