Kamienna głowa odnaleziona na Nowym Targu i inne bezcenne zabytki romańskiego Wrocławia do obejrzenia w naszym Lapidarium! Nowa gablota z bezcennymi dziełami sztuki związanymi ze słynnym opactwem ołbińskim jest już dostępna dla zwiedzających.
fot. Anna Kowalów i Wojciech Rogowicz
❦
O romańskich zabytkach prezentowanych w gablocie ołbińskiej pisze Agata Stasińska z Galerii Sztuki XII–XV w.:
Mimo iż zmiany w obrębie muzealnych galerii stałych nie są rzadkością, nie zawsze wzbudzają tak wielkie poruszenie jak fragment ekspozycji, który już teraz prezentujemy. Mowa tu o jednej tylko gablocie, ale znajdujące się w niej zabytki to niezwykle cenne pamiątki romańskiego Wrocławia.
Dwa reliefowe przedstawienia świętych (pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu tzw. „Prorok z Biestrzykowa” i płaskorzeźba należąca do Muzeum Architektury we Wrocławiu) oraz kamienna głowa odnaleziona w 2017 roku na wrocławskim pl. Nowy Targ – bo o nich mowa – to dzieła, które w ramach prowadzonych prac zestawione zostały ze sobą po raz pierwszy w przestrzeni jednej gabloty.
Pomysł wspólnego wyeksponowania tych bezcennych zabytków, zrodzony w momencie przekazania ostatniego z wymienionych do zbiorów MNWr, wynika z chęci podkreślenia zauważalnego między nimi podobieństwa. Mimo różnego stopnia zachowania da się w nich bowiem dostrzec wyraźne analogie zarówno w formie, jak i stylu. To właśnie one pozwalają na przyjęcie hipotezy o ich wspólnocie warsztatowej i umożliwiają przypisanie wrocławskim twórcom pozostającym pod wpływem cyklu rzeźbiarskiego z francuskiego Souillac, jednego z najcenniejszych na świecie przykładów sztuki romańskiej.
Zestawienie wspomnianych dzieł na ekspozycji daje również asumpt do pogłębienia dotychczasowych badań nad odnalezioną w 2017 r. kamienną głową w odniesieniu do dwóch pozostałych, zaprezentowanych w gablocie zabytków. Te bowiem od lat łączone są przez badaczy z założeniem portalowym kościoła klasztornego na Ołbinie. Ich niezwykle wysoki poziom artystyczny, południowofrancuska geneza oraz wyjątkowość na tle powstającej ówcześnie na Śląsku rzeźby bez wątpienia odpowiadają randze prestiżowego założenia jakim było ołbińskie opactwo pw. Najświętszej Marii Panny i św. Wincentego.
Choć nowa gablota zajmuje stosunkowo niewielką przestrzeń muzealnego Lapidarium, w swoim wnętrzu kryje prawdziwe skarby. Trwające przy niej prace ze względu na skomplikowanie całego przedsięwzięcia, jak też ogromną wartość wspomnianych obiektów, wymagały współpracy specjalistów wielu dziedzin.
Czas poświęcony za zaprojektowanie i przygotowanie przestrzeni do ich odpowiedniej, bezpiecznej ekspozycji pozwolił jednak na dodatkowe działania – wspomniane zabytki nie tylko bowiem przeszły gruntowną konserwację, lecz również przebadane zostały pod kątem petrograficznym. O wynikach naszych prac na tym polu poinformujemy Państwa już wkrótce. Dziś natomiast zapraszamy do odwiedzin w naszym Muzeum i zachęcamy do przyjrzenia się bezcennym zabytkom romańskiego Wrocławia.