Minikolekcja broni białej ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jako depozyt udostępniona została Zamkowi Książ. To już ósma rocznica współpracy między obiema instytucjami.
Zbiór zabytkowych szabel z XVIII i XIX w. przybliża historię Dolnego Śląska, będącego niegdyś obszarem wielu wojen i przemarszów wojsk, a także daje wgląd w dzieje militariów i wojskowości. Wśród przekazanych zabytków znalazły się: pruska krótka szabla piechoty (tzw. tasak) z XVIII w. oraz przykłady szabli kawaleryjskich z XIX w., używanych w armiach Prus, Rosji, Francji i Saksonii.
Fot. A. Podstawka
„Poczynając od wyjątkowej wystawy »Metamorfozy Zamku Książ«, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy naszą obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest Gmina Wałbrzych” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor MNWr.
„To m.in. ta współpraca przyniosła jakże prestiżowe dla Zamku Książ wyróżnienie w postaci tytułu „Zabytek Zadbany”. Teraz bardzo wierzymy w to, że wkrótce rezydencja stanie się posiadaczem ekskluzywnego tytułu »Pomnika Historii«, o który to konsekwentnie zabiega, a wreszcie też, o czym marzą właściciele i zarządcy tej wyjątkowej budowli, wpisu na Listę UNESCO.
Imponuje nam popularność Książa, który w 2022 r. odwiedziło pół miliona turystów. To z myślą o nich czynimy wspólnie starania o to, aby Zamek był jeszcze bardziej atrakcyjny, ciekawy i pełen niezwykłych dzieł sztuki oraz rzemiosła artystycznego. I ta współpraca od ośmiu lat temu przede wszystkim służy”.