Dziś coraz częściej organizujemy naszą przestrzeń, skupiając się na strefie odpoczynku, z sofą i telewizorem w roli głównej. Jakie jest zatem miejsce stołu w naszych nowoczesnych mieszkaniach? O jakiej jego ważnej funkcji powoli zapominamy? A może stół przestaje być meblem „najbardziej społecznym”, bo zastępuje go sofa?
Takie pytania mogą nasunąć się w trakcie podróży przez salony minionych epok, przez które prowadzi nas autorka publikacji „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” Małgorzata Korżel-Kraśna – badaczka dawnego meblarstwa, kustosz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Przypomina, jakie znaczenie przez wieki w relacjach międzyludzkich odgrywał (i wciąż odgrywa) ten ważny w domostwie mebel.
„Płaszczyzna porozumienia…” nie jest jedynie kompendium wiedzy z historii sztuki, choć tematem przewodnim są stoły XVIII i XIX w. Autorka zadbała o nakreślenie kontekstu przez ukazanie różnorakich funkcji i symboliki stołu, snuje też opowieść o meblach i pomieszczeniach powiązanych ze stołami. Ilustracje, wraz z plastycznymi opisami, przenoszą czytelnika w czasie. Czekają również na niego małe odkrycia, które mogą zaskakiwać. Czy powiedzielibyśmy, że modny dziś stół loftowy to w zasadzie ten sam model, który znajdujemy na rycinach z XVII wieku, a znany już w średniowieczu (zwany wtedy stołem na kozłach)?
Myśląc o tej pozycji, nie sposób nie wspomnieć o wyjątkowym formacie jej wydania (wg projektu Łukasza Palucha). Strony i okładka książki poprzez delikatnie chropowatą fakturę oddziałują na nasz zmysł dotyku, dzięki czemu nie przerzucamy stron pobieżnie. Nie należy osądzać książki po okładce, jednak w tym przypadku pierwsze – bardzo dobre – wrażenie nie zawiedzie. Kompozycja formy i treści tej publikacji tworzy wyjątkowe doświadczenie, którego szukamy, sięgając po książki drukowane.
Ciesząca się popularnością wystawa „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” to jedynie przedsmak podróży, w którą zabiera nas autorka. Polecam ją każdemu, a szczególnie tym, którzy kształtują wnętrza mieszkań – dekoratorom, projektantom i architektom wnętrz, a także historykom sztuki i fanom meblarstwa.
Kaja Urbańska
Dział Promocji i Komunikacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu
↡ Cykl „Muzealnicy polecają” – więcej wpisów ➸
■ Zoom na książki ➸