Cóż to za dzieło wzbudza takie zainteresowanie?! 18 września obchodzone jest we Wrocławiu Święto Odry i właśnie z tej okazji na wystawie stałej „Sztuka śląska XVI-XIX w.” do niedzieli (w sobotę wstęp bezpłatny) oglądać można grafikę z przedstawieniem sceny mitologicznej, której bohaterem jest bóg Odry – Viadrus.
Fot. Anna Kowalów
Grafika Michaela Heinricha Rentza wg rysunku Josepha von Montalegre Scena mitologiczna z panoramą Wrocławia w tle powstała w 1731 r. Na pierwszym planie widoczna jest scena alegoryczna apoteozująca Śląsk i Wrocław. Po lewej znajduje się Viadrus – z naczyniem (w prawej ręce), z którego wylewa wodę, i herbem Wrocławia przytrzymywanym lewą dłonią, zaś u stóp boga Odry w strumieniu leży wiosło.
Za Viadrusem widnieje postument z tarczą herbową z kotwicą w polu (prawdopodobnie jest to godło rzeki) i trzema puttami bawiącymi się girlandami owoców pod stojącym w donicy cytrynowym drzewkiem. Po prawej u dołu widnieją kolejne putta – tym razem z bukiecikami.
W głębi grafiki – na drugim planie po prawej – rozpoznać można siedzącą na tle okazałej budowli alegorię Śląska – z książęcą mitrą na głowie i berłem w ręce, u jej stóp widnieje tarcza z orłem śląskim, skrzynie z towarami, owoce, snopy zbóż, świadczące o zamożności kraju. W tle zaś prezentuje się panorama Wrocławia od południa – od kościoła św. Elżbiety po wieżę kościoła św. Wojciecha.
Rycina została wykonana w Kuksie i dedykowana hrabiemu Sporckowi. Jej podstawą był rysunek Josepha von Montalegre, zachowany w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca stanowiła tytułową ilustrację do dzieła Scultetsche Garten z 1731 r., zawierającego także obszerne rymowane objaśnienie ryciny sławiące Wrocław (określony ptolomejską nazwą Budorgis), autorstwa Gottfrieda Benjamina Hanckego.
Opis na podstawie informacji z Ikonografii Wrocławia autorstwa Ewy Halawy
■ Aktualności i fotorelacje ➸
■ #zoom_na_muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸