Na konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy w holu Gmachu Głównego dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski oraz wicedyrektor dr Barbara Banaś przedstawili plany wystawiennicze Muzeum na rok 2021.
„AbakanowicZ. Totalna” – to najważniejsza wystawa zaplanowana w tym roku. Będzie to pierwsza tak duża prezentacja twórczości tej najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej wystawione zostaną wszystkie dzieła Abakanowicz znajdujące się w zbiorach MNWr, które może pochwalić się największą i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac.
Już w lutym otwarta zostanie zostanie w Pawilonie Czterech Kopuł ekspozycja „BYpass. Wystawa pandemiczna”, w czerwcu zaś obejrzeć będzie można „Na bieli. Instalacje amerykańskie Ewy Kuryluk”.
Najważniejsze wystawy zaplanowane w Gmachu Głównym to „Galeria mody” i „Wrocław według Bacha”. Pierwsza z nich poświęcona będzie związkom mody i sztuki, a druga będzie pierwszą w historii prezentacją bezcennego zbioru 190 rysunków ukazujących najważniejsze budowle, pomniki, place Wrocławia. Rysunki te pokazują niezwykły portret miasta stojącego u progu nowoczesności, uchwyconego ręką artysty w ostatnim momencie przed wynalezieniem i upowszechnieniem fotografii.
Z wystaw zaplanowanych przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu warto wymienić m.in. „Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie” oraz „Naprawiacze”. Dzięki pierwszej można się będzie dowiedzieć, jak zmieniały się marzenia i oczekiwania związane z podróżami do uzdrowisk, po co – oprócz polepszenia zdrowia – jeżdżono tam kiedyś i jak spędzano czas. Kuratorki wystawy „Naprawiacze” udowodnią, że dawne zasady wiejskiego i miejskiego gospodarowania mogą być wzorem dla dzisiejszych wyznawców idei zero waste.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu z transmisji online ↡
8 lutego 2021
■ Aktualności i fotorelacje ➸