Sypialnia jest bez wątpienia najbardziej intymną domową przestrzenią. O ile w kuchni czy tak modnym dziś otwartym na kuchnię living roomie koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie, to sypialnia stanowi osobistą enklawę, którą niespecjalnie chętnie i sporadycznie pokazujemy naszym gościom. Dbamy, by wszystkie sprzęty jakimi się tu otaczamy dawały nam komfort zarówno w czas snu, jak i momentów beztroskiego „nic-nie-robienia”, kiedy pozwalamy sobie na wylegiwanie się w łóżku, czytanie w nim książek czy nawet oglądanie filmów.
Jak wyglądają nasze współczesne sypialnie wie doskonale każdy z nas, zapewne też wielu przy meblowaniu swojej korzystało z wnętrzarskich czasopism czy ilustrowanych katalogów firm meblowych. Ale czy wiecie na jakim łożu sypiał zamożny francuski dostojnik w XVIII wieku? Dlaczego nie potrafiłby obejść się bez monstrualnego baldachimu? Jakie kształty łóżka popularne były w dobie empire, a jakie w czasach regencji? Jak postrzegano funkcję sypialni w I połowie XIX wieku w czasach biedermeieru?
Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w książce Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku autorstwa Małgorzaty Korżel-Kraśnej, kuratorki Działu Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ta pozycja to istna kopalnia informacji i ciekawostek nie tylko wprowadzających nas w historię europejskiego mebla XVIII i XIX wieku, ale także w niuanse zmieniających się obyczajowości owych epok.
Pisząc o przemianach w sypialni, prowadzi nas autorka także i do łazienki, wskazując jak dzięki postępowi cywilizacyjnemu zmieniła ona oblicze domu. Dowiemy się więc, kiedy pojawił się wynalazek „water-clozetu” i dlaczego z końcem XIX wieku wzrósł popyt na lustra, które zaczęły stanowić niezbędny element wyposażenia pokoju kąpielowego.
Osobny rozdział poświęciła autorka kołyskom i łóżeczkom dla dzieci. Pełen interesujących szczegółowych informacji tekst uzupełniają ilustracje z epoki czyli ryciny ukazujące wnętrza sypialń francuskich królów, projekty mebli wykonane przez pracujących dla nich artystów, a także późniejsze litografie ze szpalt czasopism poświęconych sztuce użytkowej ukazujące wzorcowe realizacje pokojów sypialnych czy wreszcie gazetowe reklamy „nowoczesnych urządzeń”, które winny się znaleźć w ich pobliżu.
Warto też dodać, że książkę zaprojektowała wrocławska Grupa Projektor (Joanna Jopkiewicz, Paweł Borkowski) – edytorskim smaczkiem jest oryginalny skład stron tzw. french-fold. Strony pozostają nierozcięte na krawędziach, dzięki czemu zyskują swoiste wnętrze – niczym poszewka kołderki – wypełnione dekoracyjnym wzorem.
Projekt książki został doceniony honorową nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w 59. konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018.
Barbara Banaś
Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu
↡ Cykl „Muzealnicy polecają” – więcej wpisów ➸