9 luty – 15 marzec 2009
Ponad 200 prac jednego z największych malarzy okresu Młodej Polski Wojciecha Weissa można obejrzeć we wrocławskim Muzeum Narodowym.
Niemowlęta, 1897 r., pastel, papier (depozyt Fundacji MWW)
Japońska estetyka wywarła ogromny wpływ na sztukę europejską przełomu XIX i XX wieku. Tak o rodzącym się wtedy japonizmie pisał Wojciech Weiss „Część malarzy europejskich japonizowała swoje obrazy, inni jak najswobodniej komponowali, umieszczając, zdawałoby się – tak sobie, kawałki postaci w obrazie, jakby ktoś nożycami powycinał. Styl klasyczny kompozycji ustępował stylowi Dalekiego Wschodu”. Estetyce japońskiej uległ także Wojciech Weiss. Artysta przetwarzał zasady kompozycji przestrzeni drzeworytów japońskich, a dogłębna znajomość estetyki japońskiej pozwoliła mu stworzyć unikatową w skali europejskiej serię krajobrazów z torami kolejowymi i mostami. W jego pracach pojawiają się również japońskie rekwizyty – malował Rózię w japońskim kimonie i Japonkę).
Na wystawie pokazane zostaną obrazy olejne, pastele, rysunki W. Weissa oraz drzeworyty z jego kolekcji sztuki japońskiej.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Fundację Muzeum Wojciecha Weissa w Krakowie.
Finisaż wystawy
Ten krakowski Japończyk… Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa
14 marca 2009 r.
16.00 – 18.00 wstęp wolny
W programie:
16.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (J. Jasińska- Sadura)
16.00 – cykl „Rodzinna wizyta w muzeum” – „Spotkanie ze smokiem” Sławomir Ortyl opowie o smokach europejskich i dalekowschodnich
DAWNE RZEMIOSŁO JAPOŃSKIE – ZABYTKI POZYSKANE PRZEZ MUZEUM NARODOWE WE WROCŁAWIU W LATACH 1998-2007
do 15 marca 2009 r.
Wystawa towarzyszy ekspozycji „Ten Krakowski Japończyk…
Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa”
Pudełka na medykamenty, naczynia na piknik i zestaw do ceremonii zaślubin – to niektóre z przedmiotów sztuki japońskiej, które można będzie zobaczyć na niewielkiej wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wszystkie prezentowane eksponaty zakupione zostały do zbiorów w ciągu ostatnich kilku lat.
W sumie wystawionych zostanie 30 zabytków, wszystkie pochodzą z okresu Edo (1603-1867). Najcenniejszym z obiektów jest wspaniale zachowany i sygnowany miecz katana z XVII wieku, a najciekawszym pochodzący z XVIII wieku futerał na miecz katana. W nich, wysokiej rangi samurajowie, przechowywali podczas podróży swoje miecze. Futerał wykonany jest z drewna, pokryty laką i inkrustowany masą perłową. Tego typu przedmioty są rzadkością w kolekcjach muzealnych. Na wystawie pokazane zostaną także między innymi muszle do gry, grzebyki i przybory do kaligrafii.
Dział Rzemiosł Bliskiego i Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego we Wrocławiu liczy ponad 800 eksponatów.