Fot. arch. parafii św. Mikołaja we Wrocławiu
❦
Nowy tom „Roczników Sztuki Śląskiej” już w sprzedaży! ➸
A w nim:
Agata Stasińska pisze o monumentalnym krucyfiksie z kościoła Świętej Trójcy w Görlitz,
Marcin Musiał opowiada o dwóch osiemnastowiecznych kielichach mszalnych z wrocławskiego kościoła św. Antoniego z Padwy,
Małgorzata Stankiewicz bada atrybucję epitafium hrabiny Helene Sophie Magdalene von Hohberg-Frankenberg w kościele Bożego Ciała w Głogowie,
Małgorzata Korżel-Kraśna przybliża najstarszą wrocławską fabrykę mebli – braci Bauerów.
A to nie wszystko. W ramach jubileuszu 40-lecia udostępnienia „Panoramy Racławickiej” we Wrocławiu w publikacji znalazł się również tekst Beaty Stragierowicz „O kilku faktach z powojennej historii Panoramy Racławickiej”. Artykuł przenosi czytelnika do lipca 1957 roku. To wtedy obchodzono 140. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki i z tej okazji po raz pierwszy od 1944 roku w Muzeum Śląskim we Wrocławiu (obecnie Muzeum Narodowe) zaprezentowany został fragment „Panoramy Racławickiej” z przedstawieniem Kościuszki, który prowadzi do boju kosynierów. Bryt eksponowany był do 1966 roku.
Fot. Gabinet Dokumentów MNWr
Wśród archiwalnych zdjęć i relacji nie brakuje opowieści o trudnościach związanych z budową rotundy we Wrocławiu. Przed czytelnikami cała seria wyzwań: kłopoty w dotarciu do materiałów ikonograficznych pomocnych w odtworzeniu przedwojennej ekspozycji we wnętrzu Panoramy i intensywne poszukiwania budynku, który mógłby posłużyć jako pracownia konserwatorska dla rozwiniętego brytu.
Pasjonującą lekturę uzupełnia historia osób zaangażowanych w walkę o pozostanie Panoramy we Wrocławiu, mimo planowanej w 1976 roku podróży do Krakowa i ekspozycji w nowej rotundzie u stóp Kopca Kościuszki.
W artykule znajdzie się także gratka dla kinomaniaków. W jakim filmie zagrała nieukończona wrocławska rotunda? O tym przeczytać można w XXXIII tomie „Roczników Sztuki Śląskiej”. Zapraszamy
Publikacja dostępna jest w księgarni stacjonarnej w Muzeum oraz w sklepie internetowym. Polecamy ➸
■ Polecamy wpisy z cyklu Zoom na książki ➸
■ Zapraszamy również do lektury wpisów z cyklu ↡ Muzealnicy polecają ➸