Warsztaty zaczynają się od spacerów tematycznych prowadzonych przez historyków sztuki i kulturoznawców na podstawie prezentacji eksponatów znajdujących się na wystawach w gmachu głównym muzeum (ok. 45 minut). W drugiej części przybierają formę zajęć plastycznych (ok. 45 minut).
Tematy warsztatów
1. Skrzydlate i łaciate – o zwierzętach w sztuce
W galeriach muzealnych możemy zobaczyć wiele niezwykłych zwierząt: żyrafy, tygrysy, słonie, wielbłądy, ale znajdziemy też świnkę morską i jeża. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się, dlaczego św. Hieronim przyjaźnił się z lwem, a Jan Chrzciciel z barankiem. Nie zabraknie też obrazów, na których są namalowane psy różnych ras, kolorowe ptaki, ryb i skorupiaki. Warsztaty plastyczne mogą mieć różne warianty. Dzieci mogą wylepiać z plasteliny ulubione zwierzęta lub narysować słynną scenę z Pisma Świętego – Arkę Noego, gdzie bohaterami są wszystkie zwierzęta świata.
2. Cztery pory roku w malarstwie
„Cztery pory ma rok cały, każda inna, oczywiście. Zima w śniegu, wiosna w kwiatach, lato w słońcu, jesień w liściach…” – to fragment wiersza, który zainspiruje nas do poszukiwania czterech pór roku w malarstwie z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prześledzimy na obrazach zmiany, jakie następują w przyrodzie, a szczególną uwagę poświęcimy kolorom, jakimi zostały namalowane krajobrazy w poszczególnych porach roku. W trakcie zajęć plastycznych dzieci będą mogły rysować na przykład cztery krajobrazy z motywem drzewa owocowego, tak by móc wyraźnie dostrzec różnice w zmieniających się porach roku.
3. Muzealna szkoła czarownicy Tekli
Dlaczego najsławniejsza wrocławska czarownica Tekla musiała zamiatać mostek pomiędzy wieżami kościoła św. Marii Magdaleny? Dowiedzą się o tym dzieci, które również zostaną zaproszone do szkoły jej imienia! Dla młodych adeptów magicznego fachu przewidziano naukę tworzenia odlotowego makijażu, podstaw zielarstwa, tajników złudzeń optycznych oraz
krótkie wprowadzenie w czary, w tym informacje, jak dokonać zmiany koloru cieczy i zmusić jajo do unoszenia się na powierzchni wody. W programie nie zabraknie mikstur, amuletów, a może nawet akrobatycznych popisów na miotle w wykonaniu Tekli!
4. Korona ze Skarbu Średzkiego
(temat realizowany w okresie 1 października – 30 grudnia)
Warsztaty plastyczne inspirowane prezentacją Skarbu Średzkiego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, kto, gdzie i dlaczego ukrył złoty skarb, czym jest dżuma oraz jakie przedmioty składają się na Skarb Średzki. Na koniec zajęć każdy będzie mógł wykonać królewską koronę z przygotowanych wcześniej materiałów.
5. W blasku Bożego Narodzenia
Uczestnicy warsztatów poznawać będą dzieła sztuki o tematyce bożonarodzeniowej. Omówione zostaną przedstawienia biblijne: Zwiastowanie (gdzie bohaterami sceny są Maria i Archanioł Gabriel, zwiastujący Jej nowinę, że zostanie matką Syna Bożego), Nawiedzenie (spotkanie Marii z brzemienną Elżbietą), Narodzenie (ze sceną szopki Betlejemskiej), Pokłon Trzech Króli (władcy ze Wschodu oddają cześć przyszłemu Zbawicielowi). W ramach działań plastycznych uczniowie będą mogli narysować lub wylepić z plasteliny tę scenę bożonarodzeniową, która najbardziej przypadła im do gustu.
6. Wielkanocny koszyczek
Tym razem dzieci poznają ludowe tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi, będą na muzealnych obrazach poszukiwać zwierząt z wielkanocnego koszyczka, dowiedzą się, jaką symbolikę mają one i inne przedmioty, które są w nim umieszczane. Prowadzący jako ciekawostkę opowie o zwyczaju budowania domków dla zajączków, które… podrzucają dzieciom słodycze.
Ale chyba najważniejsze będzie wykonanie pięknego koszyczka, z którego łypać będą oczkami baranki, zajączki i koguciki (te ostatnie w miejsce kurczaczków, których niestety nie mamy w muzealnych galeriach).