Teatr w muzeum — prowadzenie: Justyna Oleksy
Warsztaty teatralne rozpoczynają się rozgrzewką aktorską – ciała, głosu i wyobraźni. Następnie uczestnicy, pracując na wystawie sztuki współczesnej, odnajdują te elementy, które będą dla nich najbardziej performatywne i inspirujące do działań teatralnych. Bazując na praktykach Teatru Czterech, działającego w Pawilonie Czterech Kopuł od 2019 r., wspólnie tworzyć będziemy etiudy teatralne, podążając za tropami zawartymi w obrazach i rzeźbach.
Warsztaty teatralne w muzeum to szansa na doświadczenie niezwykłego, a jednocześnie naturalnego połączenia między dziedzinami sztuk. To twórczość na styku wyobraźni wizualnej, słownej (lecz nigdy dosłownej!;), ruchowej, dźwiękowej. To szansa na poczucie, jakie impulsy performatywne kryją się w malarskich plamach i formach rzeźbiarskich.
Zajęcia zawierają także elementy opowieści o zjawisku performansów w muzeach w Polsce i na świecie.
Intertekstualność prac Hasiora — prowadzenie: Justyna Oleksy
„Cała światowa literatura to jedna wielka rozmowa, wszystkich ze wszystkimi” – pisał Jan Rybowicz. Jego słowa można rozszerzyć na sztukę w ogóle. Twórczość Hasiora, Herberta, Kaczmarskiego, Białoszewskiego…. Prześledzimy przeplatanie się wątków w sztukach plastycznych, sztuce słowa i dźwięku, a grupy zostaną podzielone według… gustów muzycznych.
Warsztaty przeznaczone dla grup, które chętnie zanurzą się w estetykę poezji śpiewanej, zgłębią pojęcie ekfrazy, dokonają analiz porównawczych na poziomie tekstu i sztuk wizualnych.
Taniec w muzeum — prowadzenie: Barbara Przerwa
Jak zatańczyć obraz? Jak zatańczyć rzeźbę? Zacznijmy od poruszenia wyobraźni, od wizualizacji, w której dzieło sztuki żyje własnym życiem. Następny etap warsztatów to próba odwzorowania formy dzieła poprzez ruch dłoni, które zatańczą linie, kreski, plamy barwne lub zarys formy rzeźby. Bazując na ruchu autentycznym i bardzo spontanicznym, będziemy podejmować kolejne wyzwania – zatańczenia symboliki kolorów, tematów obrazów, atmosfery, jaką wyczuwamy w obiekcie. Jednym z najważniejszym zagadnień w warsztatach jest pytanie: jak działa na uczestnika w warstwie emocjonalnej dany obiekt i jakie wrażenia w ciele można odczuć przy tej okazji? Kolejny krok to intuicyjne wytańczenie własnych emocji i przeżyć. Poprzez swobodny gest, totalnie improwizując, zinterpretujemy dzieło sztuki. Warsztaty stwarzają możliwość poszerzenia wiedzy o zbiorach muzeum w niecodzienny sposób, przeżywania w ruchu spotkania z eksponatami i jednocześnie rozbudzają w ciele wrażliwość na sztukę.
Zawód: kurator. Tworzymy nową wystawę
Uczestnicy dowiedzą się, czym jest muzealna kolekcja, jakie trudności spotykają kuratora wystawy oraz jakie elementy są ważne przy jej aranżacji. W części praktycznej sami spróbują zbudować wystawę poświęconą muzeum przyszłości.
Zasady uczestnictwa
- Koszt udziału w zajęciach dla jednego ucznia wynosi 15 złotych.
- Spotkania trwają 90 minut.
- Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 10.10–16.00.
- Dokładny termin ustalić można z Działem Edukacji w Pawilonie Czterech Kopuł, tel. 71 71 27 181,
mail: edukacja.pawilon@mnwr.pl. - Zajęcia prowadzone są w przestrzeni wystawienniczej Muzeum dla grup liczących nie więcej niż 30 osób.
- Opiekun ma obowiązek pozostania z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.
- Podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Narodowego we Wrocławiu, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację.
- Nauczyciele lub opiekunowie podczas zajęć mogą wykonywać zdjęcia bez użycia lampy błyskowej.
- Okrycia wierzchnie oraz torby i plecaki należy zostawić w szatni.