Oferta edukacyjna dwugodzinnych spotkań skierowanych do osób z chorobami otępiennymi. Wstęp na zajęcia wynosi 3 zł.
Zapach świąt
Dawne naczynia, sprzęt kuchenny, ale także niegdysiejsze już modele telefonów, telewizorów czy noszone przed kilkoma dekadami ubiory eksponowane na wystawie „Cudo-Twórcy” staną się tłem do rozmowy o bożonarodzeniowych zwyczajach świątecznych w naszych domach.
Wiejskie klimaty
Spotkanie ma na celu przywołanie pięknych wspomnień z dzieciństwa z pobytu na wsi. Pomocą okażą się pejzaże eksponowane na wystawie stałej „Sztuka polska XVII–XIX w.”, które jak w stop-klatce zatrzymały bukoliczne krajobrazy i scenki rodzajowe autorstwa znanych polskich malarzy.
Wszystko, co piękne
Wizyta w muzeum stanie się swoistą podróżą do świata piękna. Poszukując piękna na wystawach stałych „Sztuka polska XVII–XIX w.” oraz „Sztuka europejska XV–XX w.”, nie poprzestaniemy na pobieżnej ocenie tematu zaprezentowanego w dziele sztuki, ale przyjrzymy się także formie jego wykonania – jak choćby sposobowi położenia farby czy zestawienia kolorów, co tylko spotęguje nasze doznania estetyczne.
W dawnym domu
Technicznie świat się tak szybko zmienia, że aby ożywić nasze wspomnienia, trzeba… przyjść do muzeum. Wystawy „Cudo-Twórcy” oraz „Sztuka śląska XVI–XIX w.” to swoiste wehikuły czasu, dzięki którym trafimy do przeszłości. A w niej odnajdziemy stare żelazka, pralki, kuchenki, wiertarki, łyżwy, lampy czy domowy magiel.
Cztery pory roku w malarstwie
Porozmawiamy o tym, która z pór roku jest naszą ulubioną. I o tym, jakie odgłosy, kolory, smaki i zapachy kojarzą się nam z poszczególnymi porami roku. Naszą rozmowę zainspirują dawne obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego, na których zobaczyć można wpływ przyrody na życie ludzi pod koniec XIX i na początku XX w.