23 lutego 2019, warsztaty dla osób niewidomych i niedowidzących w ramach cyklu „Dotknij muzeum!”
Prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk
Podczas drugich zajęć w ramach cyklu „Dotknij muzeum” spotkaliśmy się z fascynującą twórczością Tadeusza Brzozowskiego. Badając kształty i fakturę obrazu, odkrywaliśmy znaczenie słów, które już dawno wyszły z obiegu.
Dźwięczność zamknięta w tytułach prac artysty była punktem wyjścia do stworzenia muzycznej interpretacji jego twórczości. Posłuchajcie, jak według uczestników warsztatów brzmią prace Brzozowskiego.
Tadeusz Brzozowski „Zycbad”, 1969
Więcej o zajęciach:
Cykl „Dotknij muzeum!” to nowa oferta warsztatowa skierowana do osób niewidomych i niedowidzących. W trakcie spotkań punktem wyjścia jest dla nas dotyk, bezpośredni fizyczny kontakt z dziełem.
Badamy strukturę, kształty i fakturę obrazów i rzeźb za pomocą specjalnie przygotowywanych pomocy dotykowych. Rozpoznajemy kształty znane z życia codziennego, jednak nie są nam straszne również te abstrakcyjne, nieprzedstawiające plamy barwne.
Wspólnie poszukujemy nowego języka dla sztuki współczesnej, sprawdzamy jak mówić o sztuce współczesnej dźwiękiem, smakiem a nawet ruchem. Zadajemy prowokacyjne pytania, które prowadzą nas do intelektualnych dyskusji ale również do pracy warsztatowej.
W trakcie lutowych zajęć skoncentrowanych wokół prac Tadeusza Brzozowskiego zastanawialiśmy się, jak brzmi twórczość tego malarza. Dowiedliśmy, że groteskowym tytułom można przypisać muzyczną interpretację.
W każdą ostatnią sobotę miesiąca przesuwamy granice rozmawiania o sztuce. Udowadniamy, że korzystając jedynie ze zmysłu wzroku w dyskusji o współczesnej twórczości, wiele nam umyka.
Cykle edukacyjne – więcej informacji ➸
Zobacz obraz twórczych zmian! – więcej informacji ➸