150 lat temu urodził się wybitny ekspresjonista Otto Mueller (ur. 1874 w Lubawce, zm. 1930 w Obornikach Śląskich) – malarz, rysownik, grafik, członek słynnej drezdeńskiej grupy „Die Brücke” oraz charyzmatyczny profesor przedwojennej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu.
W swoich pełnych ekspresji, ale zarazem precyzji konstrukcji obrazach i grafikach Mueller operował uproszczoną, zgeometryzowaną formą, wyrazistym czarnym konturem oraz stonowaną gamą barwną z przewagą odcieni żółci, brązów, zieleni i zgaszonych czerwieni.
Zainspirowany romskim folklorem, stylem życia romskich społeczności odbył wiele podróży, m.in. na Bałkany, których efektem były znakomite portrety, akty, sceny rodzajowe na tle pejzażu przepełnione atmosferą nostalgii, tęsknotą za wolnością i życiem w zgodzie z naturą. Kompozycje te są wyrazem egzystencjalnych poszukiwań artysty, świadectwem jego wielkiej wrażliwości, pasji i talentu. Wiele z nich jest uznawanych za arcydzieła ekspresjonizmu.
Barwna osobowość malarza, niekonwencjonalny sposób bycia oraz bardzo oryginalna twórczość inspirowała jego uczniów i przyjaciół z Akademii. Jest również ciągłym źródłem inspiracji artystów współczesnych, takich jak Zdzisław Nitka, w którego sztuce Otto Mueller zajmuje miejsce zupełnie wyjątkowe.
Postać i dzieło Ottona Muellera przypominaliśmy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2019 roku na wystawie „Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia” zrealizowanej we współpracy z Nationalgalerie, Staatliche Museen zu Berlin i Alexander und Renata Camaro Stiftung, której kuratorkami były Barbara Ilkosz i Dagmar Schmengler
W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajduje się siedem prac artysty. O jednej z nich oraz o tajemniczym kamieniu litograficznym bardzo ciekawie w 2021 r. pisała kustosz Działu Grafiki i Rysunków Magdalena Szafkowska ➸
Anna Chmielarz, kustoszka Działu Malarstwa Współczesnego MNWr
■ Zoom na muzeum – zapraszamy również do lektury innych tekstów ➸