11 listopada 2022 – 29 stycznia 2023
Kuratorzy wystawy: Joanna Kurbiel, Arkadiusz Dobrzyniecki
Wystawa poświęcona kolekcji grafiki dewocyjnej stworzonej i częściowo opracowanej przez o. Nikolausa von Lutterottiego ze zgromadzenia oo. benedyktynów w Krzeszowie.
Druki pochodzą z europejskich warsztatów, głównie z terenu Niemiec, Austrii i Czech, a w niewielkim stopniu również Włoch, Francji i Polski. Powstawały w XVIII i XIX w. w prowincjonalnych, często klasztornych drukarniach, a rozprowadzano je głównie w centrach pielgrzymkowych, na odpustach, jarmarkach, a także za pośrednictwem wędrownych handlarzy.
Kolekcja licząca blisko 14 tys. druków zasiliła zbiory Muzeum Etnograficznego w 1955 r. i reprezentuje różne techniki graficzne – głównie miedzioryty i staloryty, niektóre ręcznie kolorowane. Odbitki robiono nie tylko na papierze, ale też np. na jedwabiu. Równie ciekawą cząstką zbioru są tzw. „prace klasztorne” – ręcznie wykonywane przez mniszki obrazki, do stworzenia których użyto papieru, tkanin oraz błyszczącej pasmanterii. W przeciwieństwie do masowo odbijanych miedziorytów czy stalorytów są to unikatowe, małe dzieła sztuki.
Jest to pierwsza tak obszerna prezentacja tej wyjątkowej kolekcji – pokazane zostały obrazy na szkle oraz wybór ok. 500 grafik z tego imponującego zbioru. Kolekcja Lutterottiego mimo częściowego rozproszenia (jej fragmenty znajdują się m.in. w Bibliotece i Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a także – w mniejszej części – w Ossolineum) zachowała się w całości, co stanowi absolutny ewenement w losach przedwojennych zbiorów śląskich!
Realizacja: Sabin Kluszczyński
■ Arkadiusz Dobrzyniecki – Intrygujące! „Okruchy z kolekcji zakonnika” ➸
■ Rozmowa ze stryjecznym wnukiem o. Nikolausa von Lutterottiego, dr. Andreasem von Lutterottim ➸
■ Pasje Nikolausa von Lutterottiego ➸
■ Przygotowania do wystawy ➸
■ Fotorelacja z wernisażu ➸